Нова тенденция за отслабване обикаля социалните мрежи – този път под формата на напитка. Тя се разпространява под наименование, което съчетава овес, една от съставките в напитката, и „Оземпик“ – лекарството за диабет, което стана популярно с ефекта си за отслабване.

Снимка: iStock

Какво представлява напитката?

„Магическата напитка“ обаче няма нищо общо с лекарството и в нея не се съдържат медицински съставки, пише CBS. Тя е просто смути, което се приготвя от овес, вода и изстискан сок от лайм. Потребители в ТикТок обаче твърдят, че тя може да помогне на човек да свали до 40 килограма само за два месеца.

@lovelyalaurra

Trying the OATzempic diet..

original sound - Ana Laura

ТикТок не е блокирал термина и хаштага, но при търсене на думата „oatzempic“ в приложението се появява банер с надпис „вие сте нещо повече от вашето тегло“ с връзки към ресурси.

@angelchunks Ayeee my chunks, Lets try it! Oatzempic. Goal is 25lbs this month‼️ #oats #lime #water #30 #weightloss #weightlosstransformation #trending @TheChorroKing original sound - COUNTRYRICAN

Мнозина споделят в приложението, че пият „вълшебната напитка“, за да отслабнат за сватбата си или да постигнат „лятно тяло“. Тя съдържа около 140 калории, което е по-малко, отколкото една закуска. В резултат на това пиенето ѝ като заместител на хранене води до калориен дефицит и може да доведе до загуба на тегло

Някои от тези, които я пият ежедневно, твърдят, че тя ги държи сити, което не е изненадващо предвид съдържанието на фибри в овеса. Според Today на NBC изследванията показват, че бета-глюкановите фибри в него влияят положително на хормоните, които регулират глада и апетита, и може да има връзка между консумирането на овес и дългосрочното управление на теглото.

Снимка: iStock
Полезно или вредно?

Диетолози определят новата напитка като опасна тенденция, която насърчава нередовното хранене и не е хранително или научно обоснована. Драстичното намаляване на калориите често предизвиква силен глад и последващо преяждане.

 

„Бързата загуба на тегло може да бъде възможна, когато ограничите значително калориите, а тази напитка е с доста ниско съдържание на калории, така че ако я използвате като заместител на хранене, това може да доведе до бързо отслабване. Не бих го препоръчала обаче, защото не е безопасен начин за отслабване“, казва диетологът Лиза Валенте.

Според експерти този метод е „екстремна мярка“ и може да доведе до краткосрочни резултати при загубата на тегло, но не е най-здравословният или най-устойчивият начин за постигане на резултати.

 

Снимка: iStock

„Ако човек спре въпросната диета с овесени ядки, има вероятност да си възвърне загубеното тегло и може да се окаже в цикъл на йо-йо ефект“, казва д-р Авантика Уоринг, ендокринолог.

По думите на Уоринг бързата загуба на тегло може също да доведе до:

  • Загуба на чиста мускулна тъкан
  • Косопад
  • Въздействие върху способността на тялото да регулира телесната температура
  • Раздразнителност
  • Запек
  • Дехидратация
  • Замаяност
  • Менструални нарушения

Но не са ли овесените ядки здравословни?

Да, овесените ядки са здравословни за сърцето пълнозърнести храни, които могат да бъдат част от балансирана диета, казват експертите. Тяхното високо съдържание на фибри също може да ни помогне да се чувстваме удовлетворени и сити по-дълго, но те не са „магическо решение“ за отслабване.

 

„Нямаме никакви данни, които да сочат, че това е ефективно при отслабване. Вероятно закуската с пасирана напитка от овес ще бъде толкова здравословна, колкото изяждането на купа овесени ядки без добавени захари или гарнирани само с пресни плодове“, допълва Уоринг.

@dr.dwyer

Say no to Oatzempic

original sound - Dr. Ashley

Освен това експертите отбелязват, че в напитката от овесени ядки липсват ключови хранителни вещества като протеини, здравословни мазнини, витамини и минерали.

„Хакове“ за отслабване в социалните мрежи

Експертите предупреждават да се внимава с всяка една тенденция, която обещава бързо сваляне на килограми.

Като цяло невярната или подвеждаща информация може да се разпространи широко в социалните медии. През последната година са забелязва ръст на дезинформацията по отношение на отслабването, по-специално във връзка с интереса към лекарства като „Оземпик“.

Експертите подчертават, че храненето е тема с много нюанси, поради което е трудно да се обясни в кратък 10-секунден клип онлайн. И препоръчват винаги да говорим със здравен специалист, а не да се консултираме със социалните медии.