В турския парламент бе приет закон, който предвижда до 3 г. затвор за журналисти и потребители в социалните мрежи, които разпространяват фалшиви новини, предава „Ройтерс“.

Нормативният акт е предложен от турския президент Реджеп Ердоган. Според него законът ще се справи с все по-често разпространяващите се фалшиви новини и дезинформация, които създават заплаха за обществения ред.

Най-спорният момент от новия закон е член 29. Той предвижда до 3 години затвор за разпространяване на информация, която „противоречи на истината“ за вътрешната и международната сигурност, обществения ред и здравето на Турция, с предполагаемата цел да се предизвика „обществена тревога, страх и паника“.

Макар и силно критикуван от опозицията, законопроектът бе приет с гласовете на управляващата партия на президента Ердоган и нейните националистически съюзници, които заедно имат мнозинство в парламента.

Само 8 месеца преди изборите в Турция, този нормативен акт позволява контрола над медиите, а социологическите проучвания показват понижаващ се рейтинг на Ердоган. 

Съветът на Европа заяви, че неясното определение на мярката за „дезинформация“ и съпътстващата заплаха от затвор може да има „смразяващ ефект и повишена автоцензура, не на последно място с оглед на предстоящите избори през юни 2023 г.“.

В момента Турция е на 149 място от 180 държави в световния индекс за свобода на пресата на Репортери без граници за 2022 г. и активистите се опасяват, че тези допълнителни ограничения ще повлияят на способността на медиите да отразяват точно предстоящите избори в Турция, които се очакват през или преди юни, се съобщава в The Guardian.

Съюзът на турските журналисти (TGS) също критикува правителството за избора да се консултира с американски компании за социални медии относно законопроекта, като същевременно не „потърси мнението на журналистическите организации в Турция, които ще бъдат пряко засегнати“, посочват още от изданието.

TGS наскоро предупреди, че новият закон „ще промени драстично медийния климат в страната, но значително ще заобиколи свободата на изразяване“. Те добавят още, че новият закон съдържа клаузи, които могат значително да намалят приходите от реклама, необходими за поддържане на местните новинарски издания и да доведат до поток от съдебни дела срещу новинарски уебсайтове.