Времето за преговори между Русия и САЩ по противоракетната отбрана още не е пропуснато, макар че засега страните остават на същите позиции, заяви руският президент Дмитрий Медведев, цитиран от ИТАР-ТАСС.
"Засегнахме проблемите на ПРО, говорихме за това, че времето не е пропуснато, при все че сътрудничеството и обсъждането на всички аспекти може да бъде по-активно", заяви Медведев след преговори с президента на САЩ Барак Обама в Сеул, където двамата участват в международна среща за ядрената сигурност.
Според него сега е дошъл моментът да работят техническите експерти. Оставаме на своите позиции за ПРО, изтъкна руският президент, но същевременно подчерта: "Диалогът не само е възможен, но и необходим".
Рестартирането на руско-американските отношения бе абсолютно полезно, каза Медведев: "Това бяха трите най-добри години в историята на отношенията между Русия и САЩ през последното десетилетие".
Предупредителен сигнал към Северна Корея
"Колкото до КНДР, разбрахме се да отправим сигнал, че Северна Корея трябва да се въздържи от изстрелване на ракета, което ще представлява нарушение на резолюция на Съвета за сигурност на ООН", заяви Барак Обама след разговора с Медведев. Американският лидер изрази надежда, че Пхенян няма да действа против установените правила. Той добави, че проблемът трябва да се решава по дипломатически път.
Северна Корея е на път да изстреля през април ракета с голям обсег, за да изведе в орбита спътник за наблюдение. САЩ и Южна Корея се опасяват, че Пхенян иска всъщност да изпробва ракета, която би могла да носи ядрен заряд.
Дипломатически подход към Иран
Москва и Вашингтон изразиха мнение, че преговорите по ядрения проблем на Иран трябва да бъдат водени във формат "пет плюс едно", а самият проблем да се решава по дипломатически път.
Така Иран би могъл да изпълнява международните си ангажименти, би могъл да се върне в общността на нациите и да притежава мирна атомна енергетика, а не ядрено оръжие, отбеляза президентът на САЩ.
Одобрение на мисията на Кофи Анан в Сирия
Руският държавен глава Дмитрий Медведев заяви, че заедно с американския си колега Барак Обама са одобрили мисията на специалния представител на ООН и Арабската лига за Сирия Кофи Анан. Според тях намесата е добър начин да бъде достигната първата точка на успокояването и да се проправи път за комуникация между различните обществени сили, които към настоящия момент съществуват в Сирия.
Топлите отношения бяха затвърдени с покана на руския президент към американския му колега да посети тази година Санкт Петербург. Барак Обама заяви, че би желал да разгледа "северната столица" на Русия, и прие поканата, но призна, че ще може да се възползва от нея, едва след като спечели президентските избори в САЩ наесен.
Втората световна среща на високо равнище по проблемите на ядрената сигурност започна в Сеул. Правителствени и държавни ръководители на над 40 държави ще дискутират сигурността и безопасността на ядрените обекти. Ще бъдат обсъдени и мерки срещу възможностите терористични организации да се снабдят с радиоактивни материали. В срещата не са включени Северна Корея и Иран.
Според световните агенции в света има 500 тона плутоний и 1600 тона високо обогатен уран, които са достатъчни за производството на 126 500 ядрени бойни заряда.