Самотен и вероятно сексуално разочарован делфин е обвинен за нападенията над плувци в японския морски град Михама. Смята се, че морският бозайник стои зад 18 атаки тази година.

При едно от нападенията е пострадало дете, на чието пръстче е трябвало да се направят поне 20 шева, предаде Би Би Си.

Най-малко шестима души са ранени при нападения, извършени миналата година, оставяйки един плувец със счупени ребра. Още един човек е ранен при нападение през 2022 г.

Местните власти предупреждават, че бозайниците могат не само „да ухапят с острите си зъби и да причинят кървене“, но и „да ви завлекат в морето, което може да бъде животозастрашаващо“.

Въпреки репутацията си на приятелски настроени животни, атаките на делфини могат да бъдат фатални. През 1994 г. делфин в Бразилия напада двама плувци, които се опитват да го яхнат. Бозайникът убива единия от тях, а другия остава ранен. Смята се, че делфинът, по прякор Tião, е ранил най-малко 22 души преди това.

Тадамичи Морисака, професор по кетология - клон на науката за морските бозайници, който изучава китовете и делфините, в японския университет Мие, казва, че гръбната перка на делфин, забелязан да хапе пръстите на човек на плажа в Цуруга, съвпада с тази на дълъг 2,5 метра делфин, наблюдаван край бреговете на Фукуи провинция миналата година.

Гръбната перка на делфините е като човешкия пръстов отпечатък. Всяка от тях има отличителни вдлъбнатини, ръбове и пигментация.

„Разумно е да се предположи, че става дума за един и същи индивид, тъй като отличителните белези на опашната перка са подобни с тези на делфин, наблюдаван край бреговете миналата година. Също така рядко се случва делфините, които обикновено се движат на групи, да са сами за толкова дълго време", коментира проф. Морисака пред NHK.

Според него мъжките делфини общуват, като си „играят на хапане“. „Те не се опитват да наранят хора, а използват начина на общуване на делфините с хората“, посочва още той.

Снимка: iStock

Според други наблюдатели един и същи делфин напада хората поради невъзможност да изрази желание за секс.

„Делфините са силно социални животни и тази социалност може да бъде изразена по много физически начини“, коментира д-р Саймън Алън, биолог и изследовател.

„Точно както при хората и другите социални животни, хормоналните колебания, сексуалното разочарование или желанието за доминиране могат да накарат делфина да нарани хората, с които общува. Тъй като те са толкова мощни животни, това може да доведе до сериозни наранявания при хората“, казва той.

Според д-р Алън делфинът може да е бил „изгонен от собствената си общност и да търси алтернативна група“.

Снимка: iStock

Д-р Матиас Хофман-Кунт, експерт по морски бозайници в Националния университет на Сингапур, смята, че делфинът може също да действа в своя собствена защита.

„През повечето време според моя опит това е по-скоро отбранително поведение - когато хората се доближат до тези делфини, те не знаят как да се държат“, казва експертът, като имай предвид доклади за хора, които се опитват да яздят животните или да залепят пръсти в дупките на делфините.

„Така че не е чудно, че след това животните стават агресивни или поне се защитават хората във водата“, казва д-р Матиас Хофман-Кунт.

Възможно е също така делфинът да е имал лоша среща с човешко същество и сега да проектира тази връзка върху други хора, които среща.

„Те имат добра памет, подобна на слон, който ще си спомни кой ги е малтретирал по-рано“, коментира той.