Над 50 служители на Държавния департамент са се подписали под позиция, с която се призовава за военен удар по режима на сирийския президент Башар ал- Асад, съобщи в.”Ню Йорк Таймс”, като се позова на чернова на документа. Той е силно критичен към действията на администрацията на Барак Обама по въпроса.

Дипломатите посочват, че „добре прецененото използване на военни средства” срещу правителството в Дамаск ще даде по-големи възможности на умерените сунитски групировки, които САЩ счита за свои основни съюзници в борбата с „Ислямска държава”.

Освен това, очакванията са, че ударите ще направят Асад по-склонен на преговори. Към момента всички опити за по-трайно примирие се провалят за дни.

Недоволните специално подчертават, че не желаят действия, които биха довели до военен сблъсък с другия голям заинтересован играч в конфликта – Русия.

От Виетнамската война насам Държавният департамент позволява на своите служители да официално да изказват своите съображения по водената от страната политика (макар да не гледа с добро око на изтичането на подобни позиции-б.р.), но броят на подписите под декларацията за Сирия според „Таймс” е „изключително голям, ако не и безпрецедентен”.

Сред имената на подкрепилите няма медийно известни, но предимно става въпрос за служители от средно ниво, които са дипломати от кариерата и са имали пряко отношение към действията на Вашингтон в Сирия. Запознати коментират пред изданието, че подобни позиции са споделяли и представители на много по-високо ниво.

Очакванията са в Белия дом да не настъпи никаква промяна в позициите по отношение на сирийския конфликт. Президентът Барак Обама многократно е заявявал, че трябва да се търси дипломатическо решение.

Руснаците безусловно подкрепят Асад, като голям процент от действията на техните и на правителствените сили са насочени не срещу ИДИЛ, а срещу по-умерените групировки. Сред тях има и такива, които са партньори на западните сили.