На 11 октомври Европа отбелязва Деня за борба с грипа - EU Flu Day. Това е ежегодно събитие, което цели да повиши осведомеността за сериозността на грипното заболяване, усложненията и възможностите за превенция.

Грипът е едно от най-масовите инфекциозни заболявания при човека със сериозно клинично, епидемиологично и социално-икономическо значение. Той е остро инфекциозно заболяване, което се предизвиква от грипните вируси тип А и В.

Според данни на СЗО по време на ежегодните грипни епидемии заболяват 5-10% от възрастните и 20-30% от децата.

Здравните експерти напомнят, че при хора с отслабен имунитет, каквото е възрастното население, грипът може да протече тежко, с много усложнения и да доведе до влошаване на хроничните заболявания.

Освен възрастните, в рисковата група са децата, особено тези под 2 години, бременните жени, работещите в детски градини, старчески домове и др. социални заведения, както и всички лица от всяка възраст със съпровождащи хронични  заболявания – белодробни, сърдечно-съдови, диабет, бъбречни, чернодробни и др.

Над 8 400 души годишно постъпват в болница с пневмония, причинена от грип. 25% от тях са на възраст над 65 години. Това сочат данни от първия за България анализ на въздействието на грипа върху здравната система у нас.

Затова специалистите препоръчват на хората над 65 г. да поставят при личния си лекар своята безплатна противогрипна ваксина, осигурена по Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип. Ваксините са вече налични в аптеките, а разпространението им до личните лекари ще завърши до края на настоящата седмица.

Ежегодната масова ваксинация с противогрипни ваксини е въведена преди повече от 60 години. Досега ваксините са спасили безброй човешки животи и са предотвратили или ограничили разрастването на редица пандемии.

Противогрипните ваксини са с доказан във времето добър профил на безопасност и могат само да ни помогнат да се справим с тежките усложнения от вирусните заболявания.