Японски производител на пелени обяви, че спира да произвежда памперси за бебета и ще се фокусира върху пазара за възрастни.

Oji Holdings е поредната фирма, която направи такава промяна в бързо застаряващата държава, където раждаемостта е рекордно ниска през последните години.

Продажбите на пелени за възрастни изпреварват тези за бебета в страната повече от десетилетие.

Броят на бебетата, родени в държавата през 2023 г., са 758 631, което е 5,1% по-малко спрямо предходната година. Това е и най-ниският регистриран брой раждания в Япония за последните 200 г.

Една от най-големите икономики в света страда от сериозна демографска криза вследствие на ниската раждаемост. Усилията на японското правителство да се справи с това предизвикателство засега не дават резултат.

Увеличените разходи за програми, свързани с деца, както субсидиите, насочени към млади родители, не водят до повече раждания. Експертите казват, че причините са сложни и варират от по-малкото сключени бракове, през ангажираността на жените в работата до нарасналите разходи за отглеждане на едно дете.

„Япония е на ръба. Въпросът вече е дали можем да продължим да функционираме като общество“, каза миналата година премиерът на Фумио Кишида.

Коефициентите на плодовитост намаляват също в Хонконг, Сингапур, Тайван и Южна Корея, като последната страна има най-ниската раждаемост в света.

Китай също отбеляза спад на населението си за втора поредна година през 2023 г. и подобно на Япония въведе различни стимули за повишаване на раждаемостта.