Държавните лидери от Европейския съюз се срещат неформално в Брюксел за нови мерки по бежанската криза. Очаква се сред тях да бъдат засилване контрола по границите и ново преразпределение на мигрантите.
На извънредна среща снощи вътрешните министри успяха да постигнат договорка за разпределяне на 120 000 бежанци. Унгария, Полша, Чехия и Словакия са против налагането на задължителни квоти за прием на бежанци.
На първо време ЕС ще разпредели в две фази бежанците
Първата фаза включва незабавното разселване на 66 хиляди мигранти, пристигнали в Гърция и Италия. Втората фаза предвижда 54-те хиляди мигранти, които трябваше да бъдат разселени от Унгария, да бъдат обособени като "спешна квота". От тази квота ще могат в следващите две години да се възползват държави от ЕС, в които е настъпила извънредна ситуация с мигрантските потоци.
За да бъде задействана тази втора фаза, ще бъде необходимо ново предложение на Европейската комисия, което подлежи на одобрение от Съвета на ЕС. Източници от Съвета уточниха, че днешният пробив в постигането на решение е настъпил, след като Полша е оттеглила първоначалните си възражения.
България ще приеме незабавно 852 разселени мигранти, се посочва в днешното решение на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи.
Уточнява се, че 201 от мигрантите ще пристигнат от Италия, а 651 ще пристигнат от Гърция. Общо от Италия ще бъдат разселени 15 600 души, а от Гърция - 50 400 чужденци.
Формално решението ще влезе в сила в деня след публикуването му в Официалния вестник на ЕС. През юли нашата страна прие да подслони 500 разселени мигранти от Италия и Гърция. С днешното решение общият брой на разселените у нас би следвало да достигне 1352 души.