В навечерието на срещата на върха в София за Западните Балкани на 17 май сърбите и косоварите са далеч от споразумение за Косово, но ще седнат на една маса – под натиска на Брюксел и Вашингтон Белград все пак ще търси компромис с Прищина.
Но противниците на нова албанска държава на Балканите не са малко. „Русия, Китай, Индия, Индонезия, след това Виетнам, Филипините, Иран, Ирак, след това Ливан, Палестина...“, изброява вицепремиерът и министър на външните работи на Сърбия Ивица Дачич.
Има и други песимисти, че сърбите и косоварите ще се разберат, а Европа само ще им каже: „Добре дошли!“.
„Аз наистина не мога да си представя искрен диалог между Рамуш Харадинай и Александър Вучич. Знаете, че не можете да се събудите в понеделник сутринта европеец, а дотогава да сте били антиевропеец“, коментира Желко Хубач, директор на драматичния състав на Народния театър в Белград.
Границата с Хърватия е друг дългогодишен проблем. Заради спомена от сръбската агресия отношенията между двете братски в миналото републики днес са на приливи и отливи.
Проявите на национализъм в Белград не са рядкост, дори напротив. В ключов момент за отношенията между Хърватия и Сърбия ултранационалистът Воислав Шешел пренебрегна 10-годишната си присъда в Хага и за пореден път поруга хърватското знаме.
Този път Шешел не запали чуждия флаг, но между Загреб и Белград избухна голяма дипломатическа война. И припомни за горещата, която вилня от двата бряга на река Сава.
Има ли роля Нобеловия лауреат Иво Андрич в европейското бъдеще на западната ни съседка? Гледайте филма на Теодора Енчева „Сънища от Сърбия“ тази вечер в „bTV Репортерите“ веднага след новините.