Животът на Питър Краб се променя през 2021-ва година - когато разбира, че е ХИВ позитивен. Диагнозата е била шок - но успява да го преодолее.
„Със съпругата ми преминахме през труден период преди три години. Бяхме пред раздяла. Срещахме се с други хора, беше ни трудно. Така се заразих с ХИВ. Семейството ми и децата ми ме подкрепят. Благословен съм с прекрасно семейство, което ме приема, както и местната църква“, разказва Питър.
Питър живее във Великобритания. Онлайн споделя за диагнозата - за да помогне на други, които се сблъскват със страх и липса на разбиране. Мъжът казва - сега се чувства по-здрав отпреди, приема терапията си и е подобрил начина си на живот.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Вдигам тежести всеки ден. Правя това не само за своето здраве, а за да покажа, че хората с ХИВ могат да са във форма, силни и здрави. Продължителността ни на живот е същата като хора, които не са ХИВ позитивни – дори във Великобритания продължителността на живот на носител на вируса е с 18 месеца по-дълга, отколкото на тези с отрицателен ХИВ статус“, споделя още Питър.
Съпругата му не се заразява от него. Заедно с петте им деца преодоляват тежкия период. Мъжът разказва:
„Да живееш с ХИВ е лесно. Приемам по една таблетка дневно, която прави вирусът неоткриваем в тялото ми. Невъзможно е някой като мен, който приема лекарства, и има неоткриваем вирусен товар, да предаде ХИВ. Не може да се случи. Невъзможно е. За много хора е трудно да повярват в това, но е факт“, казва още той.
У нас - едва 3% от хората биха сключили брак с ХИВ позитивен партньор. И само една пета от българите знаят, че бременните с вируса раждат здрави деца, ако приемат терапията си.
Питър определя ситуацията у нас като срамна.
„Това е срамно, но е заради стигмата. Има много митове около ХИВ, затова аз говоря открито – за да развенчая митовете. Дори и да не съм на лекарства, е много трудно да предам вируса на някого – не може да се случи с докосване, с пот, със сълзи, с целувка. Мисля, че съм благословен да живея в страната, в която живея. Хората са много по-толерантни, много по-информирани. Но все пак е трудно – продължава да има стигма около ХИВ, без значение къде си. Самият аз не съм се сблъсквал с това – онлайн, например, където това най-често се случва, но определено не лице в лице“, разказва още мъжът.
У нас не малка част от хората никога не са се изследвали.
„Тревожната тенденция е, че все повече се увеличава броят на лицата, диагностицирани късно. Тоест под някаква форма са влезли в СПИН. Това означава, че тези лица не са се изследвали никога през живота си“, забелязва д-р Елена Биримджиева от центъра за сексуално здраве CheckPoint Sofia.
Затова и тази година Столичната здравна инспекция организира безплатно изследване.
Специалистът по инфекциозни болести д-р Евгени Пенчев казва, че има пациенти – ХИВ позитивни бременни, които са родили здрави бебета, благодарение на терапията.
„Хората не знаят как се заразяват. Опасяват се, че могат да се заразят с прегръдка, с целувка, със споделяне на храна - това не е вярно“, допълва медикът.
От началото на годината у нас - 248 души са чули диагнозата „ХИВ“.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK