Израел продължава да се подготвя за навлизане по земя в Ивицата Газа. Там предстои едно от най-трудните изпитания – подземният град на „Хамас“. Срещу него ще се изправи не кой да е, а войници от ескадрилата за специални задачи „Невестулка“, заедно с уникален робот.

Специалното подразделение включва експерти в областта на тунелите, които се подготвят и тренират усилено, за да навлязат в Ивицата Газа. Усъвършенствани роботи влизат в тунелите преди войниците и инспектират района, като пренасят различни товари.

В интервю за N12 командирите на подразделението разкриват готовността и решимостта си да спечелят битката с терористичната групировка. Имената на командирите остават скрити от съображения за сигурност.

Пелагат Самур е военният експерт в сферата на тунелите и подземните войни.

„Ние отговаряме за целия подземен свят - локализиране и изследване на тунелите, борба с тях и справяне със срещите с врага, спасяване на ранените и, разбира се, унищожаване на тунелите“, обяснява командирът на Самур.

Войниците от ескадрила „Невестулка“ се обучават в специално построени тунели. Те имат за цел да симулират и да се доближат максимално до тунелите на „Хамас“.

Снимка: N12

„Тренировките симулират реална ситуация едно към едно“, казва заместник-командирът.

„Подготвяме се за най-лошите възможни сценарии на екстремизъм и сме готови за тях. Дори ако ни чакат терористи и експлозиви, ще знаем как да се справим“, допълва той.

Снимка: N12

Едно от специалните средства, с които те се обучават, и което ще бъде на тяхна страна в битката в Ивицата, е уникалният робот, който влиза преди войника и служи като защита.

Снимка: N12

„Роботът се състои от пет камери и една щипка. Камерите предават картина на живо на бойците, а щипците могат да захващат товари и да ги преместват“, посочват командирите.

Снимка: N12

Роботът играе важна роля и в планирането на действията на войниците.

„Роботът пристига и проучва тунела преди да влезем. Въз основа на това решаваме как войникът ще подходи към ситуацията. Целта му е да сканира маршрута пред бойците и да даде представа как изглежда тунелът отвътре“.

Снимка: N12

Командирите и войниците използват времето преди сухопътната офанзива, за да уточнят крайната си цел.

Бяхме изненадани веднъж и не трябва да бъдем изненадани отново. Планът е да се унищожи максимално инфраструктурата и средствата за водене на война в района, така че „Хамас“ да не може да извършва никакви действия в тази среда до степен, в която да се страхува да достигне до тунелите“.

Снимка: iStock

Командирите от специалното подразделение открито посочват целите и задачите си: „Успехът за нас е да отречем възможностите на „Хамас“.

„Отговорността е голяма, но ние сме уверени, че каквото и да ни хвърлят и където и да ни изпратят, ще го направим по най-добрия начин. Можем да представим картината на победата“, завършват командирите.

Снимка: Wikipedia Commons

Подземният град на терора на „Хамас“ неслучайно е един от най-големите проблеми за армията на Израел. Той представлява система от тунели, подобно на метро, но вместо влакове през нея се движат бойците на групировката. Пренасят се оръжия, муниции, включително ракетни установки. Тунелите се използват за отвличания, за държане на заложници, за изненадващи атаки и за евакуация на ключови лица от „Хамас“ и техните семейства. Именно там групировката крие и над 200-те заложници, взети от Израел при нападението на 7 октомври. 

През май 2021 г. Израел обяви, че е унищожила над 100 км тунели вътре в Газа по време на операцията „Пазители на стената“. През декември 2021 г. израелското Министерство на отбраната обяви, че ще направи 65-километрова подземна бариера, която да противодейства на „Хамас“. Тя ще бъде разположена от израелска страна до Ивицата Газа.

Снимка: N12

Всичко за конфликта в Близкия изток следете в онлайн репортажа ни.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement