След настъпването на есенното равноденствие денят и нощта са приблизително равни, а слънчевите лъчи падат перпендикулярно на Екватора. Ако човек можеше да обиколи земното кълбо с кола по екватора, щеше да му отнеме около 1 месец.
Мислената окръжност пресича предимно моретата и океаните, а репортерът на bTV Мария Савкова прекрачи най-дългия паралел в Кения, една от 13-те екваториални държави в света.
Докато в един момент човек се намира в Южното полукълбо, само след няколко крачки може да се озове Северното. Но само мислена линия ли е Екваторът?
В Кения пресичането на екватора е туристическа атракция. Местните оставят кана с вода, за да демонстрират, че в двете полукълба течността се завихря в различна посока. Специалистите обясняват, че феноменът се дължи на въртенето на Земята. В Северното полукълбо завиряхето е на дясно, а в Южното на ляво.
„От научна гледна точка този експеримент изключително трудно се демонстрира. Трябва ви доста голяма вана, поне два метра в диаметър, задължително в овална форма, с определен наклон на стените и процепа трябва да е отдолу. В никакъв случай разни гърненца, кофички и други подобни не могат да демострират ефекта от тази сила”, категоричен е обаче доц. Георги Рачев от Геолого-географски факултет на Софийския университет.
Въпреки че учените са скептични, когато се намираш на мислена линия, въображението работи на пълни обороти.