Почти всеки четвърти човек може да не получи ваксини срещу COVID-19 най-малко до 2022 г., информира „Ройтерс“, позовавайки се на данни от учени от университета „Джонс Хопкинс“ в САЩ.
Една от причините се търси във факта, че богатите страни с по-малко от 15% от световното население са запазили 51% от дозите на най-обещаващите ваксини.
„Несигурността относно глобалния достъп до ваксините срещу COVID-19 произтича не само от факта, че техните клинични изпитания все още продължават, но и от неуспеха на правителствата и производителите на ваксини да бъдат по-прозрачни и отговорни при договореностите (за снабдяване с ваксини)“, гласи част от изследването.
Според американски учени към днешна дата държави с нужните финансови възможности вече са запазили 51% от дозите ваксини, считани за най-обещаващи в борбата с пандемията.
По-специално правителствата на Австралия, Канада и Япония са поръчали предварително над 1 милиард дози ваксини.
Така страните с по-скромни финансови ресурси, които представляват 85% от населението на света, ще бъдат принудени да споделят останалата част от ваксините помежду си.
В резултат на това, дори водещите фармацевтични компании да успеят да достигнат планирания производствен капацитет, тогава около 25% от населението на света няма да може да се ваксинира до края на 2021 г.
Изследователите от университета „Джонс Хопкинс“ също отбелязват, че международният механизъм за достъп до ваксини COVAX, създаден от Световната здравна организация, може да играе ключова роля за осигуряване на по-справедлив достъп до ваксини, но в крайна сметка успя да осигури закупуването на само 500 милиона дози от лекарството, вместо планираните 2 милиарда до края на 2021 г.