За първи път броят на туристите във Венеция официално надмина този на жителите на италианския град, предаде британския „Гардиън“. Това се случва непосредствено преди ЮНЕСКО да реши дали да постави Венеция в списъка със застрашени места от културно значение.
В момента в града има 49 693 туристически легла в сравнение с 49 304 за местни жители.
В миналото Венеция е бил центърът на изключително влиятелна морска република. От 50-те години на миналия век насам основният остров на града е изгубил повече от 120 000 души местно население. Основната причина е масовият туризъм, който на практика прогони италианците от града.
Броят на местните жители на Венеция падна под 50 000 души за първи път миналото лято.
„Чувстваме се като чужденци в собствения си дом. Когато се разхождат по улиците, ние сме малцинство. От време на време срещаш някой венецианец и го поздравяваш, но общо взето си заобиколен от туристи“, коментира Матео Сечи, основател на местната активистка група Venessia.com.
Културното звено на ООН препоръча Венеция да бъде добавена в списъка за застрашени места от световно значение. Заседанието на ЮНЕСКО вече тече.
Според ООН Венеция е заплашена да изчезне заради непоправими последици върху града. Причините са много – климатичните промени, масовия туризъм и нежеланието на Италия да адресира този проблем.
През това лято туристите във Венеция се завърнаха с пълна сила, след като градът опустя по време на пандемията то COVID-19. На дневна база градът нараства с около 40 000 души. Това доведе до въвеждането на такса за посещение на града, която влиза в сила от следващата година. Всеки, който иска да посети града за едни ден ще трябва да заплати 5 евро.
Въпреки това мярката беше посрещна и с недоволство от местни жители, които казват, че вместо Венеция да се превръща в лунапарк, който можеш да разгледаш срещу билетче, много по-умно би било да се регулира потокът на туристи така, че да са по-малко.
Срещата на ЮНЕСКО ще продължи до 23 септември и не е ясно какво ще бъде решението им за Венеция.