Космическият апарат "Фийли" кацна на кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко" в 18.03 часа българско време. Така бе отворена нова страница в историята на космическите изследвания.
10-годишният проект за разкриването на тайните на Вселената достигна своята кулминация в сряда. Първият по рода си рискован опит за спускане на апарат върху повърхността на комета завърши с успех.
Световноизвестният музикант Вангелис създаде композицията "Пристигане", вдъхновена от космическата мисия на сондата „Розета” и спускаемия апарат „Фийли”. Класическата композиция се нарича "Rosetta's Waltz".
Вземането на проби от комета ще помогне на учените да анализират развитието на Земята и останалите планети. След дълго пътуване сондата "Розета" достигна през август кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко", на чиято повърхност бе спуснат апаратът "Фийли".
Предстои апаратът "Фийли" да изследва химическия състав на космическия скитник. Учените ще анализират данните, за да научат повече за кометите и историята на Слънчевата система.
Световноизвестният музикант Вангелис създаде композицията "Пристигане", вдъхновена от космическата мисия на сондата "Розета" и спускаемия апарат "Фийли".
Приключение на 511 млн. км от Земята
Космическият апарат „Фийли" кацна успешно върху комета, с което беше написана нова страница от историята за покоряването на Космоса. Пътят до нея беше дълъг.
Март 2004 г.: Европейската космическа агенция изстрелва роботизирания апарат „Розета”. Той трябва да измине милиарди километри, за да достигне кометата „Чурюмов-Герасименко”.
Август 2014 г.: „Розета” се приближава към кометата, а следващата цел е спускаемия апарат „Фийли” да кацне върху нея.
„Така изглежда кометата. Това е един груб модел в мащаб 1:1000. Тоест, кометата е хиляда пъти по-голяма. Мястото за кацане се намира приблизително тук. Целта ни е спускаемият апарат да стигне до него, защото е най-плоското и подходящо за кацане”, показва мениджърът на мисията „Розета” на Европейската космическа агенция Фред Янсен.
В 18:03 минути българско време невъзможното досега се превърна в реалност. Апарат, създаден от човешки ръце, кацна на комета!
Предстои апаратът „Фийли" да изследва химическия състав на космическия скитник. Учените ще анализират данните, за да научат повече за кометите и историята на Слънчевата система.