30 години от аварията в съветската атомна електроцентрала Чернобил се навършват утре. Това е най-тежката ядрена авария, която светът помни.
Всичко започва на 26 април 1986 г., час и половина след полунощ московско време. По време на тест в реактора инженерите допускат грешка, която предизвиква експлозия в четвърти блок на централата.
Никога до 1986 г. година не е имало толкова голямо количество радиоизотопи, освободени в околната среда при един единствен инцидент - това се равнява на поне 200 ядрени бомби като тази над Хирошима.
Бедствието и последвалите мерки, които правителството предприема - като например евакуацията на хората от района, започва чак 36 часа след инцидента. Заради информационното затъмнение светът, включително и България, научава със закъснение за аварията.
Резултатът е необратими щети за околната среда. Милиони хора, няколко поколения са засегнати от радиацията. Районът около Чернобил ще трябва да остане необитаем в продължение най-малко на 3000 години, казват експертите.
Валентин Босевски е член на секретния екип експерти, които изследват колко радиация от Чернобил се натрупва в земята, водата, въздуха и храните в България. Той е категоричен, че у нас е имало престъпно мълчание за рисковете за населението.
До края на годината авариралият четвърти реактор на АЕЦ „Чернобил” ще бъде покрит с нов саркофаг, който трябва да издържи поне още 100 години.