Археолози намериха два печата с животински фигури на 7000 години. Находката е открита в могилата Арслантепе в Турция, която е обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Могилата Арслантепе се намира в източната турска провинция Малатия и е разположена на 15 км югозападно от река Ефрат.
Могилата е била дом на човечеството в продължение на хиляди години благодарение на високия си селскостопански потенциал, влажните зони и структурата, защитена от наводненията на реката.
Отбелязвайки, че върху печатите са издълбани фигури на животни ръководителят на екипа по разкопките Франческа Балоси Рестели посочи, че това са най-старите печати открити досега в могилата Арслантепе.
„Когато погледнем стила, мисля, че датата на тези печати ще бъде по-стара, 5000 г. преди новата ера“, каза Рестели.
Ръководителят на екипа по разкопките заяви пред Анадолската агенция, че са сравнили стиловете на печатите в други региони, за да определят датата по техните мотиви.
„Със сигурност има и по-стари, защото под хълма има слоеве на 10 метра. Сигурна съм, че ще намерим и по-стари печати, докато слизаме надолу“, добави тя.
Насипът на могилата Арслантепе е висок 30 метра (98 фута), а тя е била обитавана между 5000 г. преди новата ера и XI век след новата ера.
На мястото на могилата са открити повече от 2000 печата, статуя на цар Тархунза и две статуи на лъвове от късния хетски период.
Храмът на могилата датира от 3600-3500 г. пр.