Президентът на САЩ Барак Обама одобри бюджетът на страната да се понижи с 85 млрд. долара.

Първоначално Обама избягваше мярката с аргумента, че свиването може да забави американската икономика и да доведе до закриване на най-малко 100 хил. работни места.

Президентът обвини републиканците за отказа им да спрат автоматичното влизане в сила на "глупавите" икономии.

В крайна сметка обаче Обама подписа декрета за намаляване на бюджета, подчинявайки се на законовите разпоредби.

"Сега, когато бизнесът отново се раздвижва и се създават нови работни места, не бива да правим произволни и безсмислени съкращения в нужни на хората области, като образование, изследвания, инфраструктура и отбрана. Това е ненужно и - във време, в което много американци още търсят работа - е непростимо", заяви президентът на САЩ Барак Обама.

Той обвини републиканците за неуспеха на конгреса да намери други начини за намаляване на държавния дълг и призова обществеността да окаже натиск върху властите да намерят решение на проблема.

До 1 март законотворците трябваше да приемат споразумение за бюджета, тъй като тогава влизат в сила автоматични съкращения на разходите и увеличения на данъци, с други думи отново възниква заплаха от така наречената "фискална скала". Падането от нея беше временно отложено от Конгреса на 1-ви януари със спешното гласуване на увеличение на държавния дълг над сегашния лимит.

Очакват се още съкращения на вътрешните разходи и тези за отбрана, резултат от непостигането на споразумение между администрацията на Обама и републиканците в Конгреса за намаляване на бюджетния дефицит.