8 души са се удавили в Австрия, Полша и Румъния, а други  7 са в неизвестност в Чехия, докато бурята „Борис“ продължава да връхлита Централна и Източна Европа, принуждавайки хиляди хора да напуснат домовете си.

Снимка: Reuters

От дни насам обширни райони в Австрия, Чешката република, Унгария, Румъния и Словакия са връхлетени от силни ветрове и необичайно силни дъждове.

Вицеканцлерът на Австрия Вернер Коглер съобщи, че един пожарникар е загинал при наводненията в Долна Австрия, а властите обявиха провинцията, която обгражда столицата Виена, за "зона на бедствие".

В някои райони на Тирол снежната покривка достигна метър и половина - изключителна ситуация за средата на септември, когато миналата седмица температурите достигнаха 30°C.

В неделя рано сутринта в източната част на страната бяха преустановени железопътните превози, а във Виена, където реката почти не излезе от коритото си, бяха спрени няколко линии на метрото.

 

Спасителните служби вече са извършили близо 5000 интервенции в провинция Долна Австрия, където наводненията са заварили много жители в домовете им. От петък насам пожарникарите са се намесвали около 150 пъти във Виена, за да разчистят пътища, блокирани от отломки от бурята, и да изпомпват вода от мазета, съобщават местните медии.

Скъсана язовирна стена, отнесени мостове и улици превърнати в пълноводни реки - това е гледката и в Полша.

По-рано полските власти затвориха граничния пункт Гьолковице с Чешката република, след като река заля бреговете му. Блокирани са и няколко пътя, както и влаковете по линията, свързваща градовете Прудник и Ниса. В близките села хората със страх наблюдаваха водите на река Бяла.

В Чехия до 16 септември са изчезнали 7 души. Трима от тях са били в автомобил, който е бил отнесен от река в североизточния град Липова-лазне, а друг мъж е изчезнал, след като е бил отнесен от наводненията в югоизточната част на страната. В страната е регистрирана и първата жертва на удавяне.

В Будапеща и в Братислава се готвят за покачване на нивата на Дунава в следващите дни.

От Брюксел обещаха помощ на засегнатите страни.

Междувременно премиерът Димитър Главчев свиква работна среща в Министерския съвет във връзка с изключително тежката ситуация в Централна и Източна Европа, причинена от рекордните валежи и наводненията.

Във фокуса на обсъждането ще бъде въпросът дали бедствието налага превантивни действия и от страна на българското правителство.