Президентът на Ботсвана заплаши, че ще прати 20 000 слона на Германия, за да видят властите в европейската страна какво е да се живее с тези животни. Поводът за заканата стана идеята на министерството на околната среда на Германия за въвеждане на по-строги мерки и дори забрана за внос на ловни трофеи, предаде Би Би Си.

Групите за защита на правата на животните твърдят, че трофейният лов – отстрелването на животно и прибирането на главата или кожата у дома като трофей, е жесток и трябва да бъде забранен.

Президентът на Ботсвана Мокгвеци Масиси заяви пред германски медии, че това само ще доведе до обедняване на хората в страната му. Той обясни, че броят на слоновете се е увеличил в резултат на усилията за опазване на природата, а ловът е помогнал да се контролира броят им.

Германците трябва да „живеят заедно с животните, по начина, по който се опитвате да накарате нас. Това не е шега“, заяви той пред германския вестник Bild.

Ботсвана е дом на около една трета от световната популация на слонове, или близо 130 000 от тях. Според президента обаче те разрушават имоти по селата, ядат насажденията на фермерите им и дори има случаи на стъпкани хора.

Затова страната предоставя 8000 животни на Ангола и предлага стада на Мозамбик. Ето защо и офертата към Германия не е шега.

„Много е лесно да си седиш в Берлин и да имаш мнение по нашите работи в Ботсвана. Ние плащаме цената за опазването на тези животни за света“, допълва ботсванския президент.

„Ако толкова ги харесвате, моля, приемете този дар от нас“, призовава той.

Страната му забрани трофейния лов на слонове през 2014 г., но през 2019 г. го разреши отново след настояванията на местните.

Сега Ботсвана издава ежегодни квоти за отстрел, с които се осигуряват доходи на местните и ловът се държи под контрол. Намаляването на ловците би довело до бедност и бракониерство, са мотивите на президента.

Говорителка на министерството на околната среда в Берлин заяви пред агенция АФП, че Ботсвана не е изразила никакви опасения пред Германия по този въпрос. Въпреки това министерството продължава да води разговори с африканските държави, засегнати от правилата за внос, включително Ботсвана, каза говорителката.

Австралия, Франция и Белгия са сред страните, които са забранили търговията с ловни трофеи.

През март и британските депутати гласуваха в подкрепа на забраната, но все още не е приета като закон. Властите в южноафриканската страна протестираха срещу това и предупредиха Лондон, че може да получи 10 000 слона, които да настани в Хайд Парк – един от най-големите паркове в централната част на града.