Мистериозна смърт на няколко африкански слона накара учени да започнат разследване, за да изяснят какво е довело до тази трагедия. Оказало се, че в телата на шест африкански саванни слона, умрели при мистериозни обстоятелства в Зимбабве, е открит вид бактерия, невиждан досега при диви слонове.

Учените смятат, че тя е причината за отравянето на кръвта, от което животните са починали през 2020 г. Откритията са публикувани в списание Nature Communications, пише Би Би Си.

Изследването може да даде повече улики за смъртта на 356 слона в съседна Ботсвана през същата година. Този инцидент привлече международния отзвук, когато природозащитници откриха мъртвите слонове в Панхендъл Окаванго в Ботсвана.

Някои от животните изглежда са припаднали и са умрели внезапно, докато са вървели или тичали.

Изследователите, които са направили откритието, са проучвали внезапната смърт на 35 слона - предимно между август и септември 2020 г. в Северозападно Зимбабве.

Телата са търсени с хеликоптер

Ветеринарният лекар д-р Крис Фогин обясни, че екипът е трябвало да открие телата с помощта на хеликоптер.

Носейки защитно облекло, в изключителна жега, той и екипът му са извършили аутопсия на 15 слона.

„Те са толкова големи животни. Затова е доста трудна физическа операция, за да получим достъп до органите, от които трябваше да вземем проби“, каза д-р Фогин. 

Изследователите успяват да потвърдят, че 13 от слоновете са имали отравяне на кръвта, когато са умрели. Важното е, че те откриват потенциална причина - бактерия, наречена Bisgaard taxon 45, която е била налична при шест от животните. Тя е от типа, който е откриван и преди в секрети, взети от ухапвания от тигри и лъвове.

Учени смятат, че тежката суша и недостигът на храна през тази година може да са влошили здравето на животните, позволявайки на болестта да преодолее имунната им защита.

Снимка: iStock

„Този вид бактерия не е бил напълно загадъчен – знаело се е, че тя съществува. Но не е била свързвана със отравяне на кръвта и никога не е била откривана при африканските слонове“, заяви проф. Фалко Щайнбах от Агенцията за здраве на животните и растенията на Обединеното кралство, който участва в мисията.

Ученият заяви, че подозира, че слоновете са били подложени на „силен стрес“ заради продължаващата суша и трудното намиране на храна.

„Имаме много патогени, които обикновено]не причиняват болести - и със сигурност не смърт. Но ако защитните сили на гостоприемника се сринат, това позволява на бактерията да се разпространи и в крайна сметка тя не просто причинява локална инфекция след ухапване - а причинява тежко заболяване“, смята проф. Щайнбах.

Слоновете са силно социални животни, така че изследователите се опасяват, че те биха могли да предадат бактерията и на други животни, което би обяснило големия брой смъртни случаи.

Саванните слонове са защитен вид

Лора Росен от американската компания Transboundary Epidemiology Analytics заяви, че откритието е „много тревожно“.

„Африканските саванни слонове са застрашен вид, като в дивата природа са останали само 350 000, а текущите загуби се оценяват на 8% годишно. Разследването на смъртните случаи на тези слонове е от решаващо значение за поддържане на бъдещето на този величествен вид."

Професор Щайнбах добави, че са необходими допълнителни изследвания, за да се разбере „връзката между тази инфекция и стреса, свързан с екстремни метеорологични явления като сушата, които могат да направят епидемиите по-вероятни“.