Премиерът Бойко Борисов се включва днес в преговорите за бюджета на Европейския съюз до 2020 година. Лидерите на 15 европейски страни се събират в Брюксел, за да защитят интересите си по политиките за сближаване, чиито фондове могат да се окажат орязани със следващия дългосрочен бюджет.

Поне 15 страни се опасяват да загубят пари с проекта за нова финансова рамка на ЕС. Той бе представен от ЕК, но срещна сериозна съпротива на държави като Великобритания и Германия и се наложи кипърското председателство да търси компромисни предложения. Те също засега не намират подкрепа и преговорите са отворени.

По инициатива на полския премиер Доналд Туск лидерите на 15 страни, между които и България, се събират днес в европейската столица, за да обединят сили срещу предложението за орязване с 3,7% на фондовете за сближаване. От това ще пострадат най-вече по-бедните страни като България.

"София е категорично против" е позицията, с която пристига в Брюксел премиерът Бойко Борисов. 15-те се събират в Европарламента в рамките на преговорите за бюджета до 2020 година, които се препънаха още с предложенията за следващата година. Осем страни отказват да ги подпишат.

Ако до полунощ не се постигне съгласие, ЕК ще трябва да прекрои и пренапише бюджета за догодина. Няколко страни, начело с Великобритания и Франция, заплашват с вето финансовата рамка до 2020 година, ако не видят намаление в разходите на общността.

България ще иска повече пари за инфраструктура

България ще отстоява своята позиция да не бъдат намалявани средствата за кохезионна политика за следващия програмен период. Това каза министър-председателят Бойко Борисов преди началото на срещата на високо равнище "Приятели на Кохезията" в Брюксел, съобщиха от правителствената информационна служба. По думите на премиера Кохезионната политика осигурява на страните от ЕС това, което Европейската комисия е поставила като свой основен приоритет – нови работни места и устойчив икономически растеж. „Финансовата помощ, която по-бедните държави получават чрез фонда, ги прави конкурентоспособни, а това значи по-силна Европа,” каза Борисов.

Премиерът подчерта, че на този етап страната ни използва финансовата помощ предимно за изпълнение на проекти, свързани с инфраструктурата и административния капацитет. По думите му България ще се бори средствата от Кохезионния фонд да не бъдат намалявани, за да може държавата да се възползва от възможността да получи още около 500 млн. евро за периода 2014-2020 г. за финансиране на проекти в тези сфери.

„За съжаление тръгнахме от лоша стартова позиция – по време на предишното правителство бяха спрени много програми,” припомни министър-председателят. „В момента благодарение на работата на министъра по управление на еврофондовете Томислав Дончев и на финансовата дисциплина на страната ни, не само че нямаме спрени програми, но имаме всички основания да смятаме, че парите по всички одобрени, но неразплатени проекти, ще бъдат възстановени до края на годината,” заяви Борисов.

„България трябва да продължи да си провежда процедурите по начина, по който и досега – прозрачно, публично, да усвоява средствата по европейските правила. Оптимист съм, че ще си усвоим всички средства, които ни се полагат от сегашната финансова рамка,” заяви премиерът.