Поздравявам нашите съседи с присъединяването към Северноатлантическия договор и очаквам вътрешните реформи в страната да продължат. Това написа премиерът Бойко Борисов във "Фейсбук".
Северна Македония официално стана 30-ата членка на алианса, нейното знаме ще бъде издигнато на 30 март над централата на НАТО в Брюксел, се посочва в разпространено днес изявление на държавния секретар на САЩ Майк Помпейо.
"От днес Република Северна Македония е тридесетата страна-член на НАТО. Поздравявам нашите съседи с присъединяването към Северноатлантическия договор и очаквам вътрешните реформи в страната да продължат. Необходими са още резултати в укрепването на върховенството на закона, свободата на медиите, реформата на сектора за сигурност, както и привеждането на въоръжените сили към стандартите на НАТО. Надяваме се, че съвместните дейности между нашите въоръжени сили в рамките на НАТО ще допринесат както за развитието на отбранителните способности и оперативната съвместимост, така и да помогнат за развитие на братските отношения между нашите две страни", написа премиерът.
"Това е важно събитие и за НАТО, за усилията за разширяване на зоната на сигурност и стабилност и реализиране на визията, родена през 1989 г., за изграждане на единна, свободна и мирна Европа. То излъчва силен сигнал и към останалите страни-кандидати относно продължаването на политиката на отворени врати на НАТО и за важността на усилията за осъществяване на вътрешни реформи и подготовка за членство", заявиха от пресцентъра на МВнР.
"Присъединяването на Република Северна Македония към НАТО е специален момент и за България", пише още в съобщението.
Това е успех за последователната ни политика в подкрепа на европейската и евроатлантическа интеграция на страните от Западните Балкани и Черноморския регион, и разширяването на зоната на сигурност, стабилност, споделени ценности и просперитет около нашите граници, поясняват от външно министерство.
"Югозападната ни съседка поема своя дял от отговорностите и задълженията, произтичащи от членството, включително към колективната сигурност и отбрана", пишат от ведомството.
Формалното присъединяване към НАТО не означава край на усилията за осъществяване на вътрешните реформи и демократична трансформация на страната.
Ще продължим да очакваме резултати в укрепването на върховенството на закона, свободата на медиите, реформата на сектора за сигурност, особено по отношение на трансформирането на специалните служби и пълното прекъсване на връзките с тоталитарното минало, привеждането на въоръжените сили към стандартите на НАТО, както и конкретни стъпки за добросъвестно изпълнение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество по начин, който да гарантира неговата необратимост, допълват от МВнР.