Премиерът Бойко Борисов би подкрепи Светия Синод, ако поиска частица от мощите на Свети Кирил да бъдат върнати в България от Рим, предаде специалният пратеник на bTV Кристина Баксанова.
„По принцип подкрепям всичко на Светия Синод, защото съм дълбоко вярващ и щом предлага Светият Синод... И дори 20-те милиона за „Александър Невски” в друг случай щяха да ми се видят много, но само съм казал да ги намерят – 10 тази година, догодина ще ни трябват другите десет, така че ще ги има. Каквото зависи от нас ще го направим”, заяви Борисов, който е на посещение в Рим за 24 май.
Разкопки през XX век откриват гроба и мощите на Кирил под базиликата Сан Клементе.
„През 1981 година с проф. Дуйчев и с Ватиканската библиотека и с папа Йоан Павел Втори разговаряхме за пренасяне на частица от мощите на Св. Кирил в църквата Св. София. За съжаление тогава стана покушението срещу папата, обвиненията срещу нашата държавата и отношенията замряха”, разказа проф. Аксиния Джурова.
Според митрополит Антоний, изпращането на мощите е въпрос за разговор на българския патриарх със светия престол в Рим.
Освен гроба на свети Кирил, още едно свещено място ще събира българската общност в Рим. То е свързано със свети Павел.
„Тук е била къщата на свети апостол Павел, в която той е бил в своите римски окови. Това е една голяма християнска светиня както за католическата църква, така и за правословната църква”, обясни митрополит Антоний.
На молебена в новия храм присъства и македонският митрополит. За новия храм свещениците в Рим получиха и подарък - нови одежди.
Премиерът отправи и поздрав към българите за Деня на славянската писменост във Фейсбук:
„Поздравявам ви с един от най-светлите български празници - Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост. Във Вечния град папа Адриан II през 868 година е провъзгласил братята Кирил и Методий за „равноапостолни, понеже са се заели с подвиг, който е равен на подвига на Павел” и е осветил техните книги. Благодарение на Светите братя старобългарският се превръща в третия класически език на Средновековието след латинския и гръцкия. Затова Великоморавската мисия на Кирил и Методий е дело, което е заслужило признателността и уважението не само на славянските народи, но и на света. И това ще бъде така, докато човечеството влага истинско съдържание в думите напредък, култура и човечност.
Като българи, пламъкът на 24 май е неугасим в душите ни от столетия. Това е празник, какъвто нямат другите народи по света – тържество и прослава на писмеността, просветата и културата, символ на духовното извисяване и на стремежа към усъвършенстване. Честването на деня на Светите братя Кирил и Методий е един от най-ярките изрази на националната идентичност и на българското самосъзнание.
На днешния ден моят призив е нашите съвместни усилия като народ да бъдат винаги насочени към запазване и развитие на българската култура, самосъзнание и национална идентичност.
За мен е чест да приветствам с добре дошли в Рим децата и техните родители и учители от българските училища в чужбина. Обръщам се към всички българи – нека да продължаваме да стимулираме интереса на нашите деца към училището и знанието, само така можем да допринесем за формирането на техния мироглед, идентичност, ценностна система и социална принадлежност. Нашите деца са нашето бъдеще. Ние носим отговорност към тях и трябва да направим всичко по силите си, за да живеят в една все по-добра България и да се гордеят с това, че са българи.
Честит празник на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост!”.
Той присъства на молебен в църквата „Свети Павел” с българската общност в Италия.
„Тук преди 2000 години свети апостол Павел е бил окован и този храм е голяма светиня за католическата църква, която ни е предоставила възможността да има богослужения за българите, за което още веднъж искам да благодаря не от куртоазия, а от истинска благодарност на всички които са помогнали”, заяви Борисов.
Той каза още, че се е помолил отново в България да няма повече бедствия и да не се губят човешки животи и средства. Премиерът подчерта, че правителството прави максимума да се отделят най-много средства за култура.