Болниците в САЩ нямат никакъв стимул да подобряват обслужването и грижата за пациентите, защото правят драстично повече пари, когато настъпят усложнения след операция, отколкото ако пациентът бъде изписан в добро здравословно състояние. Това сочат заключенията от публикувано днес изследване на доктор Сунил Ийпън, главен лекар на Масачузетската болница за очни и ушни болести, съобщава АФП.
„Разполагаме с конкретни доказателства, намаляването на щетите и подобряването на качеството са практически наказвани от действащата ни система на здравеопазване”, заявява авторът.
Годишно в САЩ се изхарчват 400 млрд. долара за хирургически операции.
Частно-осигурените пациенти с усложнения осигуряват за болниците 330 % по-висок праг на приходите, отколкото тези чиито операции са преминали успешно, посочва още изследването, публикувано в Журнала на Американската медицинска асоциация.
Пациентите, чиито здравни разходи се покриват от държавната система за осигуряване за възрастни хора и инвалиди, гарантират 190 % по-висок праг на приходите, ако се появят усложнения след хирургическа операция.
„Известно е, че болниците не са награждавани за качеството. Но никога не е било ясно, колко точно пари печелят, когато ощетяват”, коментира пред АФП Атул Гауанде, съавтор на изследването , преподавател в Университета Харвард.
Дори и учените да са идентифицирали ефективни методи за намаляване на усложненията, болниците обикновено се бавят в прилагането им, твърдят още авторите.
В проучването са събрани данни от 34 256 пациенти, преминали хирургическа намеса през 2010 г., през система от 12 болници в южната част на САЩ. Общо 1 820 процедури са имало поне едно усложнения.
Авторите на изследването доказват, че пост-операционните усложнения са свързани средно с 39 017 долара на пациент по-висок приход за болниците от частно осигурени граждани.