Украинските бойни делфини могат да помогнат за гарантиране на сигурността на плавателните съдове на руския Черноморски флот и военноморските сили на Украйна.
Това заявява в интервю за РИА „Новости” главният редактор на списанието „Национална отбрана” и председател на обществения съвет към руското министерство на отбраната Игор Коротченко. Коментарът на експерта е провокиран от информацията, появила се в руски медии, че украинските ВМС обучават бойни делфини в района на Севастопол.
„Украинският опит в обучението на бойни морски животни безспорно заслужава внимание. Използването им в акваторията на Севастопол, където са базирани корабите на руския Черноморски флот и военноморските сили на Украйна, отговаря на интересите на флотилиите на двете страни и представлява важен фактор от съвместната противодиверсионна отбрана”, заявява Игор Коротченко
Според експерта, потенциалният спектър на приложение на бойните морски животни е изключително широк: охрана на важни военноморски структури срещу несанкционирано проникване на външни лица, локализирането и ликвидирането на подводни диверсанти, засичане на морски мини и други взривоопасни предмети, осигуряване на сигурността на подводни комуникационни връзки, тръбопроводи и кабелни линии, както и операции по издирване на голяма дълбочина.
Игор Коротченко смята още, че Русия трябва да използва чуждия опит в областта на подготовката и използването на бойни морски животни и да прецени дали има нужда от въвеждането им в държавната програма за въоръжаването до 2020 година.
РИА „Новости” подчертава, че не съществува публична информация за използването на морски бозайници за интересите на военноморските сили на Русия.
Международните наблюдатели припомнят, че съветските военноморски сили започват да обучават бойни делфини в Севастопол през 1973 г. Специално дресираните животни са използвани за намирането на оръжие и военна техника на морското дъно, но също така са и подготвяни за нападения срещу вражески водолази или плавателни съдове, със закачени за главата оръжия и експлозиви.
След разпадането на СССР делфините от Севастопол започват да се използват за медицински цели при лечението на деца-инвалиди. Някои източници твърдят, че програмата за подготовка и обучение на бойни делфини никога не е била прекратявана.
По неофициални данни в държавния делфинариум в Севастопол се обучават около десетина делфини от вида афалини, с които украинските военноморски сили провеждат учения за издирването на предмети на морското дъно.
В света има две военноморски бази за подготовка на бойни делфини – в Севастопол, Украйна и в Сан Диего, САЩ.
Справка Уикипедия:
Афалинът наричан още "бутилконос делфин" е морски бозайник от семейство Делфини (Delphinidae). За разлика от обикновения делфин има по-къса муцуна и черна елипсовидна ивица около очите. Гръбната страна на тялото му е черна или тъмносива, а коремната — светла.
Широко разпространен е в умерените и тропически води на Световния океан. Един от трите вида делфини, които се срещат в Черно море. Обитава предимно плитки води в шелфовата зона в целия басейн на Черно море. Застрашен вид.
Има от 18 до 26 малки конични остри зъба от всяка страна на горната и долната челюст (общо до 104 зъба).Храни се предимно с дребни риби, змиорки и калмари, които обитават придънните водни слоеве.