Кралските регалии на Великобритания са символ на монархията и кралската власт в страната. Те включват различни обекти, като корони, скиптри, мечове, сфери и др. Те се използват при кралските церемонии, като коронациите, и са наследство на британската монархия от векове.

Кои са ключовите моменти, за които трябва да внимаваме по време на коронацията на Чарлз III - вижте във видеото.

Кралската сфера и скиптри са важни церемониални предмети, използвани по време на коронацията на британския монарх. Те символизират властта и са едни от най-важните символи на британските скъпоценности. Кралската сфера е куха с диаметър около 18 сантиметра, върху която има кръст. Той е украсен с различни скъпоценни камъни, включително диаманти, сапфири, рубини и смарагди.

Снимка: Getty Images

Сферата се държи в лявата ръка на монарха по време на коронацията и символизира ролята на монарха като Защитник на вярата и Глава на Църквата на Англия.

Кралският скиптър с кръста е златен скиптър с дължина около 92 сантиметра, с връх от златен кръст, който е украсен с диаманти. Скиптърът с кръста символизира временната власт на монарха и се държи в дясната ръка по време на церемонията.

Кралският скиптър с гълъба е по-къс златен скиптър с дължина около 35 сантиметра, с връх от златен гълъб с разперени крила, който е украсен с диаманти. Скиптърът с гълъба символизира ролята на монарха като Пазител на мира и също се държи в дясната ръка на монарха по време на церемонията.

Всички три предмета се съхраняват в Лондонския тауър, заедно с останалите скъпоценности на Обединеното кралство. Те се използват само по време на церемонията на коронацията.

Снимка: Getty Images

Тронът за коронацията, известен още като Столът на Свети Едуард, е исторически и символичен предмет, намиращ се в Уестминстърското абатство в Лондон, Великобритания.

Той е поръчан от крал Едуард I през 1296 година, за да съхранява в себе си Камъка на Скоун, наричан още и Камъкът на Съдбата, който се вярва, че е бил използван като възглавница от библейския патриарх Яков.

Столът е изработен от дъб и е украсен със сложни резби и средновековни символи. Облегалката е изградена от готически арки, а краката са оформени като лъвове и орли. Столът е украсен също с листове злато и скъпоценни камъни.

Тронът е използван във всяка коронационна церемония на британския монарх от 1308 година насам, с изключение на коронацията на кралица Мери II и кралица Ан в 1689 година.

Камъкът на Скоун също е бил използван в коронационните церемонии до 1996 година, когато беше върнат в Шотландия.

Столът има няколко интересни особености, включително малка дупка в седалката, направена през XVII век, за да позволи поставянето на катетър за удобство на краля по време на дълги церемонии. През XVIII век тронът е повреден от група ирландци, които се опитват да откраднат Камъка на Скоун от под седалката.

Тронът за коронации е важен символ на британската монархия и история, и продължава да играе централна роля в церемонията.

Снимка: Getty Images

Ампулата и лъжицата са два важни церемониални предмета, използвани по време на коронацията на британския монарх.

Ампулата е малък златен съд, оформено като орел, който се използва за съхранение на свещеното масло. С него се помазва монарха по време на церемонията. Ампулата е един от най-старите предмет, собственост на монархията, като текущата версия е от XVII век.

Маслото, използвано по време на церемонията, е благословено от архиепископа на Кентърбъри.

Лъжицата се използва за изливане на свещеното масло от ампулата върху главата на монарха по време на церемонията на помазването. Тя е направена от злато и е украсена със скъпоценни камъни, включително рубини, смарагди и сапфири.

И ампулата, и лъжицата се съхраняват в Лондонския тауър. Те се използват само по време на церемонията на коронацията и се смятат за едни от най-важните церемониални предмети в британската монархия.

Употребата на ампулата и лъжицата по време на коронацията са основни в обичая, тъй като са символ на божественото право на монарха да управлява. Церемонията на помазването е част от британските коронации от Средновековието, а ампулата и лъжицата играят важна роля в тази традиция в продължение на векове.

Снимка: Getty Images

Короната на Свети Едуард е част от важните и символични предмети на британската монархия. Тя традиционно се използва за короноването на британския монарх по време на церемония, която се провежда в Уестминстърското абатство в Лондон.

Короната е изработена за първи път през 1661 г. за коронацията на крал Чарлз II и е наречена на името на крал Едуард Изповедника, за който се вярва, че е бил погребан с корона. Текущата версия на короната е от 1911 г. и е направена за коронацията на крал Джордж V.

Короната на Свети Едуард е направена от злато и е украсена със скъпоценни камъни. Тя е изключително тежка и традиционно монархът я носи за много кратък период от време на коронацията.

Тя е проектирана в традиционен средновековен стил, с висока арка и кръст на върха, който символизира християнската вяра. Има също има велурена капа, която е подплатена с ермин, и често се вижда в портрети на монарсите.

Снимка: Getty Images

Имперската държавна корона е още един важен символ на британската монархия и често се вижда в официални портрети и по време на държавни поводи. Тя се носи от монарха по време на откриването на парламента и също е изложена заедно с останалите коронни скъпоценности в Лондонския тауър.

Текущата версия на Имперската държавна корона е направена през 1937 г. за коронацията на крал Джордж VI и е украсена с над 3000 скъпоценни камъни.

Като елементи върху нея са изобразени всички традиционни символи на монархията, които споменахме досега. В центъра на короната има огромен рубин.

Имперската държавна корона има богата история и е била носена от много монарси от времето, когато е била създадена през XVII век. Претърпяла е множество промени и модификации през годините, като нови скъпоценни камъни и декорации се добавят при всяка коронация.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement