Бившият партизански командир Санчес Серен печели президентските избори в Салвадор, потвърди Върховният избирателен трибунал, след като провери резултатите от втория тур, предаде АФП.
Трибуналът ще трябва да изчака три дни, преди да обяви официалния победител, за да даде възможност за обжалване.
Санчес Серен е кандидат на управляващата партия и бивш партизански командир от Фронта за национално освобождение „Фарабундо Марти". Той изпревари само с няколко хиляди гласа десния кандидат Норман Кихано, събрал 49,89 на сто от гласовете. Санчес Серен получава 50,11 на сто, обяви Върховният избирателен трибунал.
„Единният народ никога няма да бъде победен", скандираха поддръжниците на Фронта „Фарабундо Марти" след проверката на резултатите, което Върховният избирателен трибунал извърши в хотел в столицата. Трибуналът обаче отхвърли искането на опозицията за ръчно преброяване на гласовете, като заяви, че законът не го позволява.
Новоизбраният президент встъпва в длъжност на 1 юни.
Партизанинът, който цял живот се бори за бедните
Салвадор Санчес Серен е бивш партизански командир, свалил преди 22 години униформата, за да се посвети на политиката. Той самият казва, че цял живот се е борил за бедните, пише АФП.
Санчес Серен е първият партизански командир от гражданската война от 1980-1992 г., достигнал до президентския пост. През 12-те години на войната той е един от партизанските командири на Фронта за национално освобождение „Фарабундо Марти".
Емоционален оратор, белокосият бивш учител и министър на образованието обяснява днес, че винаги се е борил да подобри съдбата на бедните - които по данни на ООН възлизат на 40% от населението на малката му страна.
След като на 19 години получава диплома за учител, Санчес Серен работи в бедния южен регион Ла Либертад, където става и борбен профсъюзен деятел, преди да се отличи в столицата по време на големите стачки през 1969 г. и 1971 г.
През 70-те минава в нелегалност. През 1980 г. участва в създаването на Фронта за национално освобождение „Фарабундо Марти", който започва въоръжена борба срещу правителството. На фронта Санчес Серен става командир Леонел Гонсалес и прекарва по-голямата част от войната в северния департамент Чалатенанго, сцена на интензивни сблъсъци с армията. Негов боен другар днес го описва като „подреден, сериозен, солидарен, предпазлив и не особено склонен да се шегува".
На 16 януари 1992 г. Санчес Серен присъства в замъка Чапултепек в Мексико на подписването на мирните споразумения за прекратяване на конфликта, довел до смъртта на 75 000 души. След това Серен контролира унищожаването на оръжията на въстаниците в Ел Пайснал, близо до Сан Салвадор - задължителен етап за узаконяването на Фронта „Фарабундо Марти" като политическа партия, което се случва през 1992 г.
Избран за депутат през 2000 г., Серен остава на този пост до 2009 г., когато е избран за вицепрезидент от Маурисио Фунес, бивш журналист, довел фронта на власт. До 2012 г. Санчес Серен е вицепрезидент и министър на образованието. Като министър той печели популярност с многото си социални проекти за подпомагане на бедните ученици.
Автор на няколко творби, бъдещият президент публикува през 2008 г. своята автобиография „Животът се пише с мечти". В нея той заявява, че историческата памет е „социална и етична
необходимост".
Санчес Серен е женен, има четирима синове.