Библиотека „Христо Ботев” е единственото място в Босилеград, където децата и жителите могат да прочетат български книги. 35 години за нея се грижи Асен Михайлов. Част от книгите донесъл той.

„Български паралелки имаме. Ние сме българско малцинство. Сега и по закона вече сме задължени да имаме достатъчно литература на български”, казва Михайлов.  

В библиотеката има над 47 хиляди книги. 8 хиляди от тях на български език. Голяма част от изданията обаче са твърде стари – повече от 40 години.

За нови няма средства.

„От Иван Вазв, Васил Друмев до съвременна литература. Имаме нужда от тези книги и апелирам към всички, които искат и могат да ни помогнат”, моли още Асен.

Замърсяването на реката и липсата на специализирана здравна грижа са проблеми за местните. Според доктор Валентин Янев те вече се отразяват върху здравето на хората: Има причинно- следствена връзка между разгръщащия се  рудодобив в Босилеградско и здравето на хората. Тоест се очертава една екологична катастрофа”.

„Направо сме си забравени от Бога и отвсякъде – и от едната, и от другата държава”, казва Димитър Димитров, жител на Босилеград.

Статистика за заболяванията липсва. А омбудсманът Диана Ковачева и сръбския ѝ колега Зоран Пашалич, обещаха съдействие.

„Дадоха ни снимки, за да ни покажат, че водата е бяла в определени случаи. Когато статистиката бъде налице, ние ще направим стъпки към през нашите български власти с настояване да бъдат предприети спешни мерки”, заяви Ковачева.

„На централно ниво имаме сътрудничество. Големият проблем е на ниво местна власт”, посочи посланикът Радко Влайков.

За последните 10 години общественият защитник на Сърбия е получил общо 82 жалби от този район.