Преговорите за примирие с „Хамас“ са приключили, смята Израел. Тел Авив обяви, че ще осъществи планираната военна операция в град Рафа в южната част на Ивицата Газа.
Израелски танкове са обкръжили източната част на града. Готвената офанзива там провокира остро предупреждение от Вашингтон.
Американският президент Джо Байдън за първи път много остро предупреди израелското правителство, че Съединените щати ще спрат част от военната помощ, ако армията нахлуе в Рафа.
Говорителят на Белия дом отбеляза, че дори при успех, тази операция няма да унищожи „Хамас“. Военният министър на Израел обаче потвърди, че страната му е решена да постигне военните си цели в Ивицата Газа, а премиерът Бенямин Нетаняху коментира, че ако трябва, ще се бият със зъби и нокти.
„Решени сме да победим враговете си и тези, които искат да ни унищожат. Ако трябва да се изправим сами, ще се изправим сами“, категоричен беше Нетаняху.
Преди дни „Хамас“ обяви, че се съгласява на споразумение за примирие, изготвено от Египет и Катар. Това се оказа изненада за Израел и за САЩ. Тогава от Тел Авив обявиха, че терористичната организация се съгласила на споразумение, което не е прието от Израел и е далеч от исканията. Въпреки това военната операция в южната част на Ивицата Газа беше отложена, а преговорите – възобновени.
„Трябва да победим „Хамас“ в Рафа. Досега сме унищожили двадесет от техните двадесет и четири батальона“, добави премиерът на Израел, като в същото време отбеляза, че държавата му е загубила стотици войници.
Жителите описват почти постоянни експлозии и стрелба в източната и североизточната част на Рафа. Много хора се опитват да напуснат района преди началото на офанзивата. Според Белия дом, операцията ще отслаби позициите на Израел при преговорите за освобождаването на заложниците.
В южния град Рафа има над 1 милион палестинци – много от тях са бежанци от други части на Ивицата Газа. Израел обещава да евакуира цивилните, но хуманитарни организации се опасяват, че това е невъзможно.
Междувременно Общото събрание на ООН гласува с огромно мнозинство, че Палестина може да бъде призната като пълноправен член на Организацията на обединените нации.
Съединените щати и Израел гласуваха "против".
През последните дни няколко европейски държави като Испания, Ирландия, Малта и Словения обявиха, че ще признаят Палестина като независима държава.
От общо193 страни-членки на ООН - до днес 139, сред които и 9 от Европейския съюз, са признали независимата държава на палестинците.
Същевременно Израел обяви, че ще предприеме операцията срещу Хамас в най-южния град в Ивицата - независимо от острите реакции по света и дори от Вашингтон.