Белият дом отрече съобщението на "Ню Йорк таймс", че администрацията на Барак Обама се е договорила за преки преговори с Иран за ядрената му програма.
Говорителят на Съвета за национална сигурност Тимъти Вайътър заяви, че САЩ ще продължат да работят заедно с партньорите си, постоянни членове в Съвета за сигурност на ООН за решаване на въпроса с ядрената програма на Техеран.
"Ще продължим да работим за дипломатическо решение с групата "5+1", а и още от началото сме казали, че сме готови за двустранни срещи", добавя говорителят.
"Президентът (Барак Обама) ясно каза, че ще попречи на Иран да се снабди с ядрено оръжие и той ще направи необходимото, за да направи това", каза още представителят на Съвета за национална сигурност.
Според "Ню Йорк Таймс САЩ и Иран са се споразумели за преки преговори за иранската ядрена програма, като цитира представители на администрацията на президента Барак Обама.Споразумението било в резултат на тайни разговори между двете страни, според представителите на администрацията, пожелали анонимност. Иран настоя такива преговори да се проведат след американските президентски избори на 6 ноември.
Съобщението за споразумението идва два дни преди последния дебат в понеделник между Барак Обама и републиканския му съперник Мит Ромни по въпросите на външната политика. Според източници на всекидневника, преговорите са били водени с приближени на първия човек на ислямската република – аятолах Али Хаменей. Нищо обаче не дава повод да се твърди, че върховният вожд е одобрил споразумението, посочва вестникът.
Преговорите по иранската ядрена програма, водени досега между Иран и групата "5+1" - САЩ, Китай, Франция, Великобритания, Русия и Германия, в момента са в задънена улица.
Русия заяви, че през ноември може да се състоят нови преки преговори между Техеран и представителката на шестте велики сили – върховната представителка на ЕС за външните работи Катрин Аштън.
Американски високопоставени лица, цитирани от "Ню Йорк Таймс", се опасяват, че Техеран може да използва тези преки преговори с Вашингтон, за да печели време за своята ядрена програма и да отблъсне заплахата от военна интервенция срещу Иран.