Белият дом обмисля изпълнителна заповед, която ще ускори издаването на разрешителни за дълбоководен добив в международни води и ще позволи на минните компании да заобиколят подкрепяния от ООН процес на преразглеждане, твърдят двама източници, които са пряко запознати с обсъжданията.
Ако бъде подписана, заповедта ще отбележи последния опит на президента на САЩ Доналд Тръмп да се възползва от международните залежи на никел, мед и други важни минерали, използвани широко в икономиката, след неотдавнашните усилия в Гренландия и Украйна.
По-рано този месец Тръмп също така се позова на извънредни правомощия, за да стимулира местното производство на минерали, пише Ройтерс.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Международният орган за морското дъно - създаден по силата на Конвенцията на ООН по морско право, която САЩ не са ратифицирали - от години обмисля стандарти за дълбоководен добив в международни води, въпреки че все още не ги е официализирал поради нерешени различия относно приемливите нива на прах, шум и други фактори от тази практика.
Според източниците заповедта на Тръмп за дълбоководен добив вероятно ще предвижда, че САЩ се стремят да упражняват правата си за добив на критични минерали на дъното на океана и да позволят на миньорите да поискат разрешение чрез минния кодекс на Националната океанска и атмосферна администрация на Министерството на търговията на САЩ.
Подобна стъпка би дала възможност на минните компании да преминат през официален процес на издаване на разрешителни и да избегнат потенциалното схващане, че се стремят да добиват полезни изкопаеми на дъното на океана без никакъв надзор.
Плановете са в процес на обсъждане и могат да се променят преди Доналд Тръмп да подпише заповедта, твърдят източниците.
Белият дом не е отговорил на исканията за коментар.
Компаниите, които се стремят да добиват подземни богатства на морското дъно, твърдят, че според тях въздействието на тази практика върху околната среда е значително по-малко от добива на сушата, въпреки че множество екологични групи твърдят, че не трябва да се разрешава започването на тази практика предвид потенциалните рискове за морските обитатели.
Всяка държава може да разреши дълбоководен добив в собствените си териториални води, приблизително на 200 морски мили от брега. Сред правителствата, които са най-заинтересовани от развитието на дълбоководен добив в своите води, са островите Кук, Норвегия и Япония.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK