Сирийската телевизия излъчи среща на президента Башар Асад с лидера на иранските сили за сигурност, съобщи Би Би Си. Появата е изненадваща, тъй като Асад не се бе показвал по държавната телевизия от няколко седмици. Това стана ден след като вече бившият премиер Риад Хиджаб се присъедини към опозицията.

В Дамаск лидерът на иранските сили за сигурност Саид Джалили заяви, че само „сирийско решение” би сложило край на кризата в страната. Той е най-верният регионален съюзник на Башар Асад.

Техеран съобщи, че планира международна среща по проблемите на Сирия в четвъртък. Освен това се правят опити за освобождаването на група иранци, отвлечени от бунтовници от автобус в Дамаск. По непотвърдени данни на съпротивата трима от 48-те заложници са убити от армейски огън.

Заместник-външният министър на Иран Хосеин Амир Абдолахян заяви, че САЩ са отговорни за безопасността на похитените. Той каза, че американците поддържат „терористични групи” пращат оръжия в Сирия.

Бунтовниците твърдят, че отвлечените са членове на Иранската революционна гвардия. Техеран посочва, че заложниците всъщност са поклонници, които са пътували към шиитски религиозен обект.

Все още не е ясно местонахождението на избягалия в Йордания сирийски премиер. Негов говорител заяви пред Ал Джазира, че бившият министър-председател е „на сигурно място” със семейството си.

В същото време Анкара съобщи, че над 1 300 сирийци са избягали в Турция през нощта, като сред тях има и един генерал. По този начин общият им брой вече е около 47 500.

Приближени до Асад минават на страната на Революцията

На 18-тия месец от началото на бунтовете, в Сирия се случва това, което се случи още в първия месец на кризата в Либия.

Всякакви прилики в спецификата на тези революции са неуместни, но е факт, че все повече от приближените до Башар Асад преминават на страната на революцията. Точно както в Либия, първи се отцепиха висши военни, последваха ги дипломатите, а от вчера на страната на опозицията премина и цял премиер в лицето на Рияд Хиджаб.

Това има два ефекта - сирийската опозиция все повече се персонифицира, а режимът на Асад тотално губи легитимност.

В този смисъл, не е случайно, че дори и в България, вече има хора, които сменят лагерите.

В ранната утрин на 9 ноември, 2010-а, 21 години след като Тодор Живков подава оставка, в София идва скъп гост. За първи път Башар Асад стъпва на българска земя.

С избухването на събитията в Сирия, общността у нас се раздели на две. Част от пристигналите по времето на Хафез Асад се обявиха против революцията. Много от по-младите обаче я подкрепиха. По софийските улици се организираха протести и контра-протести.

Довчерашни приятели престанаха да си говорят

Семейства започнаха да се заплашват. Дори роднини се превърнаха във врагове. Но сега, с потъването на режима, нещата бързо се променят.

"Добре дошъл на всеки сириец, който застава зад гърба и помага на сирийския народ срещу този диктатор и неговия режим, който убива нас и всеки искащ демокрация и свобода", казва Мохамед ал Бармауи,

Така по-малко от две години след идването на Асад у нас, от развалнуван посрещач, председателят на сирийциската асоциация се нареди сред тези, които нямат търпение да ... изпратят Башар Асад.