От началото на бунтовете в страната Башар Асад често се е съветвал с Иран по въпроси, засягащи вътрешната сигурност на Сирия. Това става ясно няколко хиляди страници лична кореспонденция на сирийския лидер, с която разполага британският в. „Гардиън”.

И-мейлите са били пресечени от членове на опозиционната сирийска групировка „Върховен съвет на революцията” и според „Гардиън” са автентични. Екип на вестника е извършил хронологическо сверяване на фактите от кореспонденцията и събитията от последната година, което води до следните заключения:

• Башар Асад разполага с широка мрежа от доверени лица, с които общува посредством личната си електронна поща.

• Изказванията на Асад за желание да провеждане на реформи са формулирани от него самия като „боклучави закони за партии, избори и медии”.

• По-рано тази година, дъщеря на емира на Катар е посъветвала Асад и съпругата му да напуснат Сирия и им е предложила да потърсят убежище в Доха.

• Асад е заобикалял наложените му от САЩ санкции, използвайки подставено лице с американски адрес, за да пазарува музика и приложения от iTunes.

• Базирана в Дубай компания, „ал Шахба” - с офис и в Лондон - е фактически параван за частните бизнес инициативи на семейството на Асад.

• От електронните съобщения става ясно още, че Асад често координира медийните си изявления със съветниците си, но и с посредници, близки до Иран и ливанската шиитска групировка „Хизбулла”.

• Башар Асад е бил своевременно уведомен, че европейски журналисти са проникнали нелегално в страната, за да отразяват бунтовете срещу режима му.

Според сирийските активисти, името и паролата за електронната поща са им били предадени от член на тясното обкръжение на Башар Асад, благодарение на когото те имали възможност няколко месеца да следят кореспонденцията в реално време и своевременно да предупреждават свои съратници за подготвяните от режима действия.

Активистите били формално „разкрити” през февруари, когато получили заплашително съобщение, че съществуването им е известно. Предполага се, че причина за разкриването на сирийските активисти е станало извършеното през февруари нападение срещу и-мейлите на няколко правителствени официални лица от хакерите от Anonymous (Анонимните).