Сирийският президент Башар Асад направи демократична крачка по свой си начин като насрочи парламентарни избори на 7 май. Решението му е в изпълнение на новоприетата конституция на страната.
Документът, който позволява политически плурализъм с малки изключения, бе одобрен на референдум през февруари. Онези, които се присъединиха към въстанието срещу Асад, твърдят обаче, че новата конституция е незаконна и настояват президентът да се оттегли от властта.
Макар че се слага край на еднопартийния монопол, забраняват се и партиите на религиозна, сектантска и регионална основа.
Новината бе съобщена в момент, в който международната общност очаква отговор от Асад на конкретните предложения, които му е представил специалният пратеник на ООН Кофи Анан при срещата си с него в Дамаск през уикенда. Тогава Анан призова за спиране на насилието.
Властите в Сирия се надяваха тези избори да се състоят още в края на 2011 г. и бяха обещали, че те ще бъдат прозрачни и свободни.
Това ще са третите парламентарни избори в Сирия от идването на власт на Башар Асад през 2000 г. На последния вот през април 2007 г. Прогресивният национален фронт - коалиция от партии, ръководена от управляващата партия Баас на Асад, спечели мнозинството от 250-те места в парламента. Това не изненада никого. Изборите бяха определени от международната общност и от сирийската опозиция като фарс.
Междувременно Агенцията на ООН за бежанците съобщи, че 230 000 сирийци са избягали от домовете си от началото на насилствената вълна в Сирия.