Хората във Великобритания трябва да се притесняват повече от банкерите, които крадат милиарди, вместо от ромите, които просят по улиците. Този съвет отправи в интервю от Букурещ Дамян Драгич, съветник по ромските проблеми на румънския премиер Виктор Понта, пише днес британският вестник "Телеграф", цитиран от БТА.

Дамян Драгич очаква относително малък брой роми да заминат за Великобритания, след като отпаднат ограниченията в движението на румънци и българи от 1 януари. Драгич каза, че повечето роми искат да се интегрират и да им бъде даден шанс.

Съветникът на румънския премиер нападна банкерите в опит да омаловажи опасенията от неочакван имиграционен наплив или вредни последствия от онези, които отидат във Великобритания, отбелязва "Телеграф".

"Ромите, които просят по улиците, бият на очи, защото ги виждаме, те искат един паунд или едно евро и ни досаждат. Някои хора в банките крадат милиарди евро, но никой не ги вижда, защото са на 60-ия етаж", коментира Дамян Драгич.

Той допълни, че ромите не харесват Великобритания, защото е твърде студено и предположи, че само около 2000 - 3000 ще отидат в Обединеното кралство тази зима. "70% от ромите, които са напуснали Румъния през последните 10 години, са интегрирани. Те имат деца, които ходят на училище, и живеят като активни граждани и данъкоплатци на местата, където се намират", каза съветникът на румънския премиер.

Драгич, който е на 43 г., е ром, член е на Сената и съветва Виктор Понта по проблемите на ромите. По думите му групите, които правят нелегални катуни, като този в Парк Лейн в централен Лондон, са "изключение".

Британското правителство отказва да публикува или да поръча оценка за броя на имигрантите, които се очаква да влязат във Великобритания на фона на неофициални проучвания, които предричат 50 000 души да идват от източноевропейските страни всяка година. Властите посочват, че на 1 януари ще се работи нормално и остава неясно дали на летищата и пристанищата ще има допълнителен персонал или мерки в очакване на значителен брой имигранти, отбелязва "Телеграф".

Водещи политици от България и Румъния отхвърлят опасенията, че отпадането на ограниченията за българи и румънци до британския пазар на труда ще предизвика имиграционна вълна във Великобритания.