Има нов маршрут, предпочитан от имигрантите тръгнали да търсят сигурност в Европа. Хората, идващи от Близкия Изток, Афганистан и Африка, които избират да влязат в Стария континент през Балканите вече са приблизително равни на тези, които избират „традиционния” маршрут през Италия, предаде американското издание The New York Times.
Предпочитаният нов маршрут е довел до рязко покачване на антиимигрантските настроения на Балканите и граничещите с тях централноевропейски държави. На вътрешнополитическо ниво тази тенденция е предизвикала повишени нива на подкрепа към националистическите партии. В някои случаи бяха организирани масови антиимигрантски протести през последните месеци.
Друг ключов фактор играе най-обсъжданият проблем в Европа в последно време – кризата в Гърция, която измества фокуса на общественото внимание от проблема с нелегалните имигранти. По този начин тя попречва да се приложи нужното внимание и средства в следенето на външните граници на континента.
Новите предпочитания в избора на маршрут на имигрантите, влизащи в Европа, е станал ясен в периода между януари и юни 2015 г. Според информация на Фронтекс - Европейската агенция за управление на оперативното сътрудничество по външните граници, около 79 хиляди имигранти нелегално са пресекли границите на Гърция със Турция за периода. Повечето от тези хора са продължили на север през Македония и Сърбия към Унгария. 67 хиляди са пристигналите в централноевропейската страна.
За същия период, нелегално навлезлите по най-популярния маршрут – през Либия към Италия, са 67 хиляди. Според данните от миналата година, 170 хиляди души са се опитали да достигнат в Италия през Средиземно море. Този брой е бил с около четири пъти по-голям от броя на имигрантите, навлезли през Балканите.
Американското издание напомня, че след като българските власти засилиха контрола си по границите, броя на нелегалните имигранти навлизащи в страната ни е намалял.
Споменава се и фактът, че унгарски министър-председател Виктор Орбан е заимствал идеята за построяване на ограда по унгаро-сръбската граница от механичната преграда издигната на границата ни с Турция.