Българските и румънските имигранти в Западна Европа са дали повече, отколкото са взели от икономическа гледна точка. В особено висока степен това важи за имигрантите във Великобритания и Ирландия, сочи проучване на шведския икономист Йоаким Руист, цитирано от АФП.

Изследователят в Университета в Гьотеборг е направил изчисления за Швеция, където българите и румънците работят свободно от 2007 г. насам, както и за останалите 14 страни от ЕС, преди влизането на страните от бившия комунистически блок.

В Швеция, където разликата между безработицата сред имигрантите и местните жители е най-голяма, един имигрант от България или Румъния носи 30 на сто повече, отколкото самият той струва на държавата, според Руист.

"Този положителен резултат се дължи на факта, че мигрантите получават по-малко социални плащания и към тях са по-слабо насочени държавните разходи в сравнение с това, което получава средно шведското население. Това компенсира та и отгоре факта, че те получават средно по-малко и поради това плащат по-малко данъци", пише в изследването си Руист.

Според анализатора Великобритания и Ирландия са двете страни, които могат да спечелят най-много от тази имиграция. От една страна, защото българите и румънците често пристигат в съответната страна, знаейки английски, а от друга - защото тези две страни "имат социални държави в малък мащаб на сравнителна основа".