Най-големият брой европейци, които ще дадат днес своя глас за новия Европарламент, са в Германия – 65 млн. От тях 4 млн. са граждани на други европейски държави.

Страната ще излъчи и най-много депутати – 69.

311 хил. са българите, които имат право да упражнят своя глас във Федералната република.

Секциите в Германия този път са повече – 24. Има разкрити такива дори и в някои по-малки градчета, така че всеки, който има желание, ще може да даде своя глас.

Сред тях е и Ива Коева, която обикновено започва деня си с уроци. От три години българката преподава немски език в интеграционни курсове за чужденци във Франкфурт. В класната ѝ стая има ученици от много държави: „Няма конфликти, доста толерантни са, опитват се да се разбират, да разберат какво казва другият, което много ми харесва”.

Когато преди пет години пристига в Германия, 27-годишният Камран от Пакистан не знае нито дума немски език: „В родината ми учих право. Говоря английски език, затова сега работя на летището във Франкфурт. Искам да подобря немския си, за да си намеря по-добра работа, в която да използвам и двата езика”, казва младият мъж.

Туркинята Юзлем от 20 години живее в Германия, но едва сега се записва на езиков курс. Разказва, че последните години е посветила на децата си, а сега иска да последва мечтата си и да започне работа като детски педагог: „Аз не можех да пиша нито дума на немски! Но Ива ни даде много, научи ни на много. Можех да говоря малко немски, но не разбирах езика много по-добре. Да пиша! Това за мен беше много важно – да мога да пиша!”.


В часовете една от задачите на Ива е да намери общия тон между различните култури.

„Те носят със себе си определени възгледи за света и понякога предразсъдъци. Моята работа тук е да изясня и да покажа, че в една действаща демокрация ние имаме право на собствено мнение, но трябва да можем да изслушваме, да чуваме и чуждото мнение и да го уважаваме, дори когато не сме съгласни с него”, казва българката.

Едно от упражненията на Ива е да раздели участниците на две групи, които да спорят по зададена тема с аргументи „за” и „против”: „Целта на това упражнение е да търсим аргументите на другата страна, да се поставим на мястото на другия. Често се получават хубави дискусии и хората намират аргументите, които биха били важни за другата страна. Накрая на упражнението давам възможност на всеки да каже какво действително мисли по темата”.

В предизборната кампания за европейския вот в Германия една от основните теми е „миграцията”, която разделя мненията в страната. 

По думите на Ива това е основната тема, която се обсъжда от обществото. Германците се вълнуват от нея и често самата тя обсъжда това с приятели: „Бежанската вълна отслаби основните партии и усили радикалните партии”, казва българката. 

За Ива една по-сплотена Европа може да се получи ако всеки се опита да застане в позицията на другия – както нейните различни ученици в час.