Общо 3 млн. българи и румънци са се заселили в страна от Европейския съюз, различна от родината им, откакто двете държави станаха членки на Общността до началото на 2012 г. Това сочат данните от доклад на Европейската комисия, който ще бъде представен на заседанието на Съвета на ЕС по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси в четвъртък.
Броят на преселилите се в рамките на ЕС граждани на България и Румъния нараства рязко за петте години на членството им, отбелязва ЕК, според която в началото техният брой е бил двойно по-малък.
Като положителна тенденция се отбелязва фактът, че 85% от емигриралите българи и румънци са били в работоспособна възраст (15-64 години). За сравнение средно сред останалите европейски имигранти делът на работоспособните се равнява на 65,7 на сто.
Статистиката сочи още, че българите и румънците се насочват основно към Италия, Испания, Германия, Великобритания, Франция, Унгария, Гърция и Австрия.
Комисията отчита, че гражданите на двете държави от Балканите са наемани на работа дори по-често от останалите европейски имигранти, като тази тенденция е особено откроена във Великобритания, Италия, Гърция и Кипър.
ЕК припомня, че на 1 януари 2014 г. отпада всякаква възможност за продължаването на съществуващите ограничения за наемането на българи и румънци на трудовия пазар в ЕС.
От максималния срок на ограниченията в момента се възползват осем от общо 25 държави от ЕС - Белгия, Германия (частично), Франция (частично), Люксембург, Мата, Холандия, Австрия и Испания (по отношение на румънските граждани).