Унищожителният трус с магнитуд 7.9 по Рихтер е разрушил предимно стари сгради в непалската столица Катманду, но вероятно наистина тежките поражения са в селата, където къщите са строени с подръчни материали. Това каза пред bTV българинът Петър Печеняков, който живее и работи в Непал от август миналата година.
„Бяхме на петия етаж, много сериозно се люлееше, бяхме доста уплашени. Към 40-50 секунди се люля, предимно нагоре и надолу... Слава Богу, сградата издържа, като спря, излязохме навън”, разказа той. По думите му в квартала на Катманду, където живее, няма паднали сгради.
„Това, което видяхме не беше толкова страшно колкото това, което видяхме по новините, но вероятно това е така, защото има много села, в които сме ходили преди, в които къщите са строени с подръчни материали. Там е страшно, това, което чуваме, е че има най-големи поражения в региона Горка”, допълни Печеняков.
В Непал вече се говори за над 8000 жертви. В първите часове след земетресението на всеки 15-20 минути имало нови трусове, които всявали уплаха. „Хората тук не ги възприемат толкова страшно нещата, знаят си, спят навън”, посочи все пак българинът.
Тази вечер българско време е възстановено подаването на ток и вода, има и интернет. Някои от магазините работят, но са празни – всичко е изкупено.
В района на летището има 15-километрова опашка от коли на хора, които искат да напуснат Непал. Има и слухове, че от тях са искани баснословни суми, за да бъдат качени на самолет.
„Искаме да си тръгнем, когато нещата се нормализират, а не да седим 4 дена на летището и да се чудим какво ще стане”, каза Петър Печеняков.
Вижте цялото интервю на Виктория Петрова, която успя да се свърже с нашия сънародник: