Българи са сред заболелите с COVID-19 в едно от най-големите месопрероботвателни предприятия в Германия. Това потвърдиха за bTV от фирмата и допълниха, че повечето случаи са с леки симптоми.
Не назоваха колко точно, но заявиха, че повечето са с леки симптоми. В най-голямото предприятия в бранша в Германия работят над 6000 души.
Случаят е основна тема тук и отново върна дебата за условията, при които работят източноевропейците, наети чрез посреднически фирми.
В месопреработвателното предприятие "Тьонис" от 1050 тествани работници положителnите проби са над 650. 7 хиляди души са под карантина.
Болницата "Гютерсло" се готви да поеме тежките случаи. В медицинския екип е и д-р Стоян Монев:
"Трябва да се каже, че са тествани само 1/6 от служителите до момента. Може да се окаже, че има и над 2000 заразени в това месопреработвателно предприятие", каза Стоян Монев - медик в COVID-зона на болницата в Гютерсло.
От фирмата твърдят, че заразата е внесена от румънските и българските работници, които са пътували по родните си места.
“С отпадането на забраните се увеличиха пътуванията през почивните дни на много от нашите работници, които са Източна Европа. Това заедно с други елементи вероятно е причината за избухване на огнище в предприятието.”, заяви Герьон Шулце Алтхоф - кризисен мениджър на фирмата.
Министър-председателят на провинцията Северен Рейн-Вестфалия си навлече критики с подобна хипотеза на фона на дебата за дискриминацията в Европа.
А в социалните мрежи бе разпространен клип, за когото фирмата потвърди, че заснет в столовата им, но през месец март, когато паднемията започва.
А по въпроса за условията, при които работят и живеят източноевропейците., почетният консул Вернер Йостмайер казва, че те не отговарят на изискванията.
„Затова заедно с федералното правителство и местните власти искаме да се осигурят на работещите от България две основни права: да бъдат третирани като равнопоставени работници и самите те да осъзнаят, че притежават тези права“, заяви Вернер Йостмайер, почетен консул на България в Северен Рейн- Вестфалия, Германия.
"Ако общите места за настаняване са по-добри, по-големи и с повече разстояние между леглата, с повече бани и тоалетни това със сигурност щеше намали случаите. Затова в момента строго контролираме условията за настаняване", заяви Карл-Йозеф Лауман - здравен министър на Северен Рейн- Вестфалия.
Темата съвпадна с визитата на германския външен министър в София.
"Ще ми се, преди отговорните на местно ниво да хвърлят вината, да погледнат за подобряване на условията в германските кланици, които определено са недопустими и неприемливи", заяви Хайко Маас - министър на външните работи на ФРГ.
Срещу действията на фирмата и експлоатацията на източноевропейци протестираха и местните жители.
Заради заразата в района са затворени и всички училища и детски градини.
В инкубатори на заразата в Германия се превръщат места, на които капацитета за настаняване е надвишен. Припомням ви, че стотици домакинства в Берлинския квартал Нойкьолн също бяха поставени под карантина. От днес под карантина са и 700 души от жилищен комплекс в Гьотинген.