Президентът на САЩ Джо Байдън е одобрил през март строго секретен ядрен стратегически план, който за първи път пренасочва стратегията на Вашингтон за възпиране към разширяването на ядрения арсенал на Китай, съобщи БТА, позовавайки се на в. "Ню Йорк таймс".

Белият дом не е съобщавал, че Байдън е одобрил преработената стратегия, озаглавена „Насоки за използването на ядрени оръжия“, пише вестникът. Очаква се некласифицирано уведомление до Конгреса за преразглеждането да бъде изпратено преди Байдън да напусне поста си, според същия източник.

В неотдавнашни речи на двама висши служители от администрацията е било позволено да намекнат за преразглеждането на стратегията, съобщава вестникът. Документът се актуализира приблизително веднъж на всеки четири години.

Засега Белият дом не е отговорил на искането на "Ройтерс" за коментар.

През юни старши директорът на Съвета за национална сигурност по въпросите на контрола на въоръженията и неразпространението Пранай Вади също се позова на документа, който е първият, в който подробно се разглежда дали САЩ са готови да реагират на ядрени кризи, които избухват едновременно или последователно, с комбинация от ядрени и неядрени оръжия.

Новата стратегия според Вади подчертава „необходимостта от едновременно възпиране на Русия, КНР и Северна Корея“.

„Наскоро президентът издаде актуализирани насоки за използване на ядрени оръжия, за да се вземат предвид многобройните ядрени противници“, заяви по-рано този месец Випин Наранг, ядрен стратег от Масачузетския технологичен институт, който е работил в Пентагона, преди да се върне в академичните среди. „И по-специално“, добави той, насоките за въоръженията отчитат „значителното увеличаване на размера и разнообразието“ на китайския ядрен арсенал.

В миналото вероятността противниците на Вашингтон да успеят да координират ядрени заплахи, за да изпреварят американския ядрен арсенал, изглеждаше малка. Но зараждащото се партньорство между Русия и Китай, както и конвенционалните оръжия, които Северна Корея и Иран предоставят на Русия за войната в Украйна, промениха из основи мисленето на Вашингтон.

Русия и Китай вече провеждат съвместни военни учения. Разузнавателните служби се опитват да установят дали Русия подпомага в замяна севернокорейските и иранските ракетни програми.