Министърката на външните работи на Австралия Пени Уонг призова Русия да изплати обезщетение за свалянето на полет MH17 на Малайзийските авиолинии през 2014 г., след като Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) призна Москва за отговорна за трагедията, предаде БТА.

Вчера съдът в Страсбург установи, че Русия не е проверила целта на ракетата, която на 17 юли 2014 г. сваля самолета с 298 души на борда над украинската Донецка област. 

ЕСПЧ също така заяви, че Москва не е успяла да опази живота на хората на борда на Боинг 777, който пътува от Амстердам за Куала Лумпур, след като той е ударен от противовъздушна ракета, изстреляна от проруски бунтовници. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Всички 298 души на борда загиват, включително 196 нидерландски граждани, 38 австралийци и четирима германци. Русия отрича да носи отговорност за случая.

"Приветстваме решението на Европейския съд по правата на човека, че Русия е отговорна за свалянето на полет MH17", заяви Уонг в публикация в "Екс", наричайки го "исторически момент за 298-те жертви и техните близки".

През май Съветът на Международната организация за гражданска авиация (ИКАО) призна Русия за отговорна за свалянето на самолета съгласно международното въздушно право по дело, заведено от Австралия и Нидерландия.

"Това решение следва решението на Съвета на ИКАО от май, според което Русия е отговорна и трябва да преговаря с Австралия и Нидерландия за пълно обезщетение", заяви Уонг. "Отново призоваваме Русия да поеме своята отговорност и да изплати обезщетение за този ужасен акт", добави тя.

Въздействието на решението на ЕСПЧ обаче е ограничено, тъй като Русия не признава съда, отбелязва ДПА.

След нахлуването в Украйна през 2022 г. Русия бе изключена от Съвета на Европа и следователно вече не е член на Европейската конвенция за правата на човека, която съдът наблюдава. Въпреки това съдът, който е независим от Европейския съюз, все още може да се произнася по случаи, които са се случили до шест месеца след изключването.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK