Седмината атентатори, които отнеха живота на най-малко 20 души в ресторант в Дака, са били бангладешци и властите вече са опитвали да арестуват петима от тях, съобщи полицията, цитирана от Ройтерс.

Нападението срещу ресторанта в дипломатическата зона на бангладешката столица е с мащаби и сложност, невиждани досега в южноазиатската страна, казват експерти. Всички извършители са били бангладешци и органите на реда са опитвали няколко пъти да арестуват петима от тях, заяви ръководителят на полицията Шахидул Хоке снощи пред местни медии.

Терористите не са членове на „Ислямска държава”, заяви днес министърът на вътрешните работи Асадузаман Хан, цитиран от Франс прес.

"Те са членове на Джамаат-ул-муджахидин", уточни министърът и допълни, че тази екстремистка групировка от повече от 10 години е забранена на територията на страната.

Поради мащабите и сложността на нападението се разследват възможни връзки с транснационални ислямистки екстремистки групи.

Полицията разпространи имената и снимките на шестимата нападатели, които бяха убити от командоси от антитерористичните сили. Седми нападател е заловен жив и е разпитван от полицията.

Вътрешният министър Хан съобщи, че всички похитители са образовани младежи, някои от които са завършили университет, и произхождат от добри семейства, както и че никой от тях не е посещавал училище за изучаване на Корана.

Запитан как според него тези младежи са станали джихадисти, Хан отговори: "Това се превърна в мода."

"Това бяха добре обучени терористи", заяви бригаден генерал Найим Ашфак Чоудхури, генерален директор на военните операции на бангладешката армия.

Една от линиите на разследване е, че те може да са получили напътствия от "Ислямска държава" или "Ал Кайда" при подготовката на нападението, заяви представител на антитерористичния отдел на полицията, цитиран от Ройтерс.

Бангладеш обвинява две местни групи за серия от убийства на либерали и членове на малцинствата, извършени през последните 18 месеца. Местните власти обаче твърдяха, че няма връзки между бангладешки екстремисти и международните джихадистки мрежи. Засега не е установено дали публикуваните от "Ислямска държава" снимки от ресторанта, вероятно пратени от самите нападатели, са автентични.

Днес в страната започва двудневен траур. При обявяването му снощи в телевизионно обръщение бангладешката премиерка Шейх Хасина призова екстремистите "да спрат да убиват в името на религията", отбелязва Франс прес. "Какви мюсюлмани са тези хора? Те не са от никаква религия", заяви Хасина, ръководеща страна с предимно мюсюлманско население.

Жертвите при атентата са най-малко 22, загинали са и 6 от нападателите, съобщава Асошиейтед прес, цитирана от БТА.