Постигането на политическо решение за спиране на конфликта в Сирия събра във Виена Сергей Лавров, Джон Кери и външните министри на Турция Феридун Синирлиоглу и на Саудитска Арабия Адел ал Джубейр. През последните седмици четиримата размениха остри реплики, но все пак седнаха на масата за преговори.
След срещата Кери заяви, че е била конструктивна и продуктивна. На практика четиримата се разбраха, че не са се разбрали, но поне се договориха консултациите за бъдещето на Сирия да продължат още през следващата седмица.
Форматът на новата инициатива е интересен с несъразмерното съотношение на силите. Русия откровено подкрепя режима на Асад, докато останалите три държави направиха всичко възможно през последните 4 години да подпомогнат опозицията (неволно и на ислямистите) да го свали от власт. В това каре липсват само Франция, която е най-непримирима с оставането на сегашният президент на власт, и Иран, който откровено стои зад него.
Позициите на Москва и Запада по отношение на Башар Асад са диаметрално противоположни. В навечерието на срещата Барак Обама повтори, че президентът е част от проблема, а не част от решаването му. А преди няколко дни с половин уста призна, че единственото разбирателство с Русия по въпроса за Сирия е в координацията на въздушните удари по Ислямска държава.
Днес такава координация беше договорена и с Йордания на среща на Лавров с външния министър Насер Джудех.
Срещата в днешния формат стана възможна след като през последните седмици и Германия, и Великобритания, и дори Саудитска Арабия приеха, макар и с половин уста, Башар Асад да остане на власт за някакъв преходен период.
Руските удари допълнително ускориха търсенето на политическо решение с участието на всички съседни страни и големите световни сили. Официалната позиция на Москва е, че се бори с тероризма в Сирия заради собствената си сигурност и Русия не държи страната да бъде управлявана непременно от Асад.
Преди общата среща на външните министри, Сергей Лавров и Джон Кери разговаряха час и половина първо на 4 очи, а след това и в разширен състав. Това е първата им среща от началото на руските удари в Сирия.
След разговора Лавров припомни печалните резултати от свалянето на режимите в Ирак и Либия и заяви, че в случая на Сирия съдбата на управлението й трябва да бъде решена единствено от сирийския народ. Според Москва, единствен законен представител на народа е сегашната власт.
Малко след завършването на четиристранната среща Барак Обама обяви, че назначава нов специален координатор за борба с Ислямска държава. Веднага след това във Виена Джон Кери намекна, че в следващите преговори за Сирия може да бъде поканен и Иран.