Кървавите протести в Минеаполис се разраснаха и обхванаха Калъмбъс , Мемфис, Луисвил, Лос Анджелис, Ню Йорк, Денвър, Портланд и други градове в САЩ. След три дни на сблъсъци, в Минесота беше обявено извънредно положение, а губернаторът помоли за помощ Националната гвардия.

Снимка: Reuters

Снощи беше подпалено полицейско управление в Минеаполис, а екип на „Си Ен Ен“ беше арестуван, докато отразяваше на живо случващото се.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Напрежението възникна след смъртта на невъоръжен чернокож по време на арест – 46-годишния Джордж Флойд. Полицаите бяха арестувани, а разследването на трагичния инцидент се превърна в топ приоритет на правосъдното министерство. 

Семейството на починалия призова за смъртни присъди за полицаите, извършили ареста.

Безредици по улиците 

Минеаполис буквално гори – протестиращите се разхождат с оръжие по улиците, подпалени са стотици сгради – арестувани са повече от 40 души само тази нощ, а кървавите сблъсъци с полицията дадоха и жертва.

В този хаос беше арестуван и екип на телевизия „Си Ен Ен“, докато са предавали на живо. Задържането е станало малко след 5 ч. (местно време), въпреки че журналистите са се идентифицирали и са си вършели работата.

Снимка: Си Ен Ен/Скрийншот

В последствие от полицията обясниха, че арестът е, защото са поискали от журналистите да се махнат от епицентъра на сблъсъците, а не са го направили. Губернаторът на Минесота Тим Уолз се извини на „Си Ен Ен“, а няколко часа по-късно екипът на телевизията беше освободен. 

Уолз определи ареста като недопустим и допълни, че журналистите са имали право да бъдат там.

Медията определи ареста като нарушение на Първата поправка на Конституцията, свързана с човешките права.

Армията в действия 

След като полицаите не успяха да потушат гнева на тълпата, на помощ дойде армията. Повече от 500 войници се опитват да овладеят положението.

Националната гвардия е разположена из целия град, а целта е да се предотвратят грабежи и безредици. Армията охранява ключови обекти – банки, аптеки и хранителни магазини. Те се намесиха след неуспешните опити на силите на реда да разпръснат демонстрантите със сълзотворен газ и гумени куршуми.

Денонощен протест 

Ако предните два дни протестиращите срещу расовата дискриминация излизаха навън вечер, то сега протестът не стихва. Подпалените от вечерта сгради все още горят, а хората не се прибират в домовете си.

Снимка: Reuters

За подкрепление дойдоха пожарникари и от съседните градове, защото местните огнеборци не могат да се справят с новите палежи.

"В този момент, в нашия град има много болка и гняв, всички го разбираме. Но това, на което сме свидетели през последните няколко нощи, е неприемливо. И нашата общност няма да го толерира", каза кмет на Минеаполис Джейкъб Фрей.

А президентът на САЩ Доналд Тръмп предизвика поредната полемика. "Туитър" скри негово съобщение, свързано с протестите, за "възхвала на насилието".