Арестуваха австралийски писател за детска експлоатация

Крейг Силви, баща на три деца, не е дал признание за вина по време на явяването си във Второразрядния съд във Фримантъл

Снимка: Getty Images

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  10:49 ч. 13.01.2026 г.

Награждаваният австралийски писател Крейг Силви се е явил в съда, обвинен в притежание и разпространение на материали, свързани с детска сексуална експлоатация.

Силви, най-известен с романа си „Jasper Jones“, беше арестуван в понеделник - 12 януари, след като полицията извърши обиск в дома му в Пърт. Според властите, когато служителите са пристигнали, той е участвал активно в онлайн комуникация с други лица, замесени в престъпления, свързани с детска експлоатация, предаде Би Би Си.

43-годишният Силви, баща на три деца, не е дал признание за вина по време на явяването си във Второразрядния съд във Фримантъл на 13 януари и му е била определена мярка за неотклонение „парична гаранция“.

„Jasper Jones“ е смятан за съвременна австралийска класика. Книгата е продадена в над половин милион екземпляра, често е включвана като задължителна литература в училищата и през 2017 г. е екранизирана във филм с участието на Тони Колет.

Романът печели наградата „Книга на годината“ на Австралийските книгоиздателски награди и е бил включен в кратките списъци за Международната литературна награда в Дъблин и за наградата „Майлс Франклин“.

Друга негова книга – романът „Runt“ от 2022 г. – също е екранизирана, с участието на Селест Барбър.

Продължението, „Runt and the Diabolical Dognapping“, беше представено в края на миналата година и според издателя Allen & Unwin е най-продаваната детска книга в Австралия.

Очаква се Силви да се яви отново в съда на 10 февруари.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK

 

Най-четени
Най-нови