Сред руините от овъглени къщи и почернели склонове на хълмове, опустошени от пожара в Палисейдс, се намира дом, който е устоял на пламъците и дима, обхванали северозападен Лос Анджелис миналата седмица.

Архитектът Майкъл Ковач поставя като приоритет устойчивостта на горски пожари, когато проектира къщата. Той живее там със съпругата си Карина Махер от 2010 г.

„Проектирайки къщата толкова близо до природата и познавайки историята на Южна Калифорния, ние бяхме напълно наясно, че в някакъв момент ще има сериозен пожар“, каза Ковач пред Ройтерс.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

От 7 януари досега пожарът в Палисейдс в западния край на града е изпепелил 23 713 акра (96 кв. км). В момента пожарът е със 17% локализация - мярка за това каква част от периметъра е под контрол.

Пожарът е един от многото, които опустошиха града през изминалата седмица, оставяйки най-малко 24 загинали и около 12 000 повредени или унищожени постройки.

Ковач и Махер - и двамата заклети природозащитници - избягаха от дома си, когато пожарът започна миналия вторник, 7 януари, и наблюдаваха от разстояние как охранителните им камери заснемат приближаването на огъня към дома им.

„Прилича на милион светещи светулки по най-лошия възможен начин“, казва Ковач, гледайки видеозаписа.

В крайна сметка електричеството прекъсва и съдбата на дома им остава неясна.

„Това не беше напълно неочаквано. Мисля, че изненадваща беше само силата, свирепостта и мощта на пожара“, казва Махер.

Докато огънят се разпространяваше на други места, в интернет се получаваха сведения за състоянието на дома им.

Подобно на много други жители, засегнати от пожарите, Ковач и Махер виждат снимка на разрушения дом на съсед. Но на заден план тяхната къща стояла непокътната.

„Наистина прилича на апокалипсис или военна зона - пепел и отломки и все още тлеещ огън. И когато видях нашата къща да стои там, се почувствах малко виновна. Много е трудно да видиш, че къщите на съседите ти са изчезнали. Но ние сме горди и щастливи, че усилията ни са се отплатили. Но никога не сме си представяли толкова сурова сцена като тази“, разказва още Карина Махер.

Някои от усилията, вложени в проектирането и изграждането на дома, включват огнеупорен фиброцимент, покрив с растения и спринклерни дюзи, които разпръскват огнеупорна течност.

Освен това те са работили по създаването на защитно пространство около дома си, свеждайки до минимум количеството гориво, което може да изгори лесно при попадане на въглени.

Огнената стихия може да се нареди сред най-опустошителните природни бедствия в историята на САЩ. Това вече е най-скъпият горски пожар по отношение на застрахованите загуби, като възстановяването вероятно ще струва милиарди долари.

Майкъл Ковач и Карина Махер се надяват, че с началото на възстановяването обществото ще се отнесе сериозно към заплахите от изменението на климата и екстремните метеорологични явления и ще предложи по-разумни решения.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK