Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш задейства член 99 от Хартата на организацията с призив за незабавно спиране на огъня в Близкия изток. Механизмът е използван само 9 пъти досега и цели да привлече вниманието на Съвета за сигурност към всеки въпрос, който застрашава международния мир и сигурност.
For first time ever, @antonioguterres invokes Article 99 of UN Charter, urging Security Council to help avert a humanitarian catastrophe in Gaza.
— United Nations (@UN) December 6, 2023
Appealing for humanitarian ceasefire, he says civilian population must be spared from further harm. https://t.co/vOFMPASWkQ pic.twitter.com/KxOG5isEmV
Този драматичен ход на ръководителя на ООН е явен израз на неговото разочарование от Съвета за сигурност и им напомня за техните отговорности.
Той иска да накара Съветът за сигурност да призове за хуманитарно прекратяване на огъня и да се събере още тази седмица. Мнозинството от членовете на съвета подкрепят прекратяване на огъня, но Съединените щати, съюзник на Израел и постоянен член с право на вето, не го правят. Мотивът е, че това би било от полза на терористите от "Хамас", предава Би Би Си.
We cannot forget about climate change, because of other crises.
— António Guterres (@antonioguterres) December 6, 2023
As we continue addressing the very serious wars happening in the world, we must also remember that the climate emergency remains an existential threat that we must tackle at the same time. pic.twitter.com/ppm47VK4fE
Войната между Израел и "Хамас" може да доведе до "утежняване на съществуващи заплахи за международния ред и сигурност", предупреждава генералният секретар на ООН, цитиран от Ройтерс.
За първи път, откакто пое ръководството на ООН през 2017 г., генералният секретар използва правомощията, дадени му с член 99 от Устава - да "привлече вниманието на Съвета" към въпрос, който според него "може да застраши поддържането на международния мир и сигурност", предава БТА.
Усилията на ООН са възпрепятствани от недостига на доставки, липсата на гориво, прекъсването на комуникациите и нарастващата несигурност, предупреждава генералният секретар.
Израелските сили са влезли в сърцето на най-големия град в южната част на Газа Хан Юнис за първи път, съобщиха военните в изявление в сряда вечерта. Операцията е насочена срещу военното и административното ръководство на „Хамас“.
Тел Авив съобщава за нанесени удари по 250 цели за последните 24 часа. Според ООН е издадена заповед за евакуация на 600 хиляди души, които няма къде да отидат.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху каза, че израелските сили обкръжават в Хан Юнис къщата на лидера на „Хамас“ в анклава Яхия Синвар.
„Неговата къща може да не е неговата крепост и той може да избяга, но е само въпрос на време да го хванем“, обяви Нетаняху в записано видео.
Деветима палестинци са загинали, след като е била поразена къща в Рафа – до границата с Египет. След израелската атака е възникнал пожар, а къщата е напълно унищожена. Спасители и събрали се хора са изнесли пострадалите.
Кадри показват издигащите се кълба от дим от южната част на палестинския анклав. Израел започна бомбардировки и с авиацията си след временната пауза и освобождаване на пленници.
Сега денят е белязан от най-тежките удари от началото на израелската офанзива преди два месеца, когато си постави за цел да унищожи палестинската терористична групировка „Хамас“. Офанзивата започна от северната част, където е разположен град Газа.
САЩ биха възразили срещу всяка предложена буферна зона в ивицата Газа, тъй като това би нарушило позицията на Вашингтон, че размерът на палестинския анклав не трябва да бъде намаляван след настоящия конфликт, каза в сряда говорителят на Държавния департамент Матю Милър.
„Ако се отнася за израелска територия, няма да коментирам. Това е решение, което трябва да вземе Израел“, добави той.
„Ще трябва да има преходен период след края на големите бойни операции, каза Милър, за да се избегне „вакуум в сигурността“, но той трябва да е временен“, допълни говорителят.
Всичко за войната в Близкия изток - следете тук: